Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Agit Prop -yhtyeestä tunnettu Pekka Aarnio on kuollut

All Over Press
Julkaistu 14.05.2019 20:17

MTV VIIHDE – STT

Pitkän linjan musiikkialan ammattilainen Pekka Aarnio on kuollut 72-vuotiaana Helsingissä maanantaina. Hänet muistetaan parhaiten Suomen tunnetuimman poliittisen lauluyhtyeen Agit Propin jäsenenä.

Uransa aikana hän myös tuotti lukuisia levyjä ensin Love Recordsilla ja myöhemmin Atte Blomin kanssa perustamassaan Johanna-levy-yhtiössä.

Tiedon kuolemasta vahvisti STT:lle Monna Kamu Agit Prop -yhtyeestä.

Aarnio oli monipuolinen tuottaja ja iso taustavaikuttaja musiikin kentällä. Hänen tuottamiaan albumeja ovat muun muassa Tuomari Nurmion debyytti Kohdusta hautaan ja Ultra Bran Vapaaherran elämää, Kalifornia ja Kroketti. Lisäksi hän tuotti esimerkiksi Rauli Badding Somerjoen, Pelle Miljoonan ja Leevi and the Leavingsin musiikkia.

– Gösta (Sundqvist) oli hyvin määrätietoinen sovituksia ja studiota myöten, sama juttu Ultra Bran Kerkko Koskisen kanssa, Aarnio kertoi Helsingin Sanomien 70-vuotishaastattelussa vuonna 2017.

Hän myös tähdensi haastattelussa, että Ultra Bran mahdolliset Agit Prop -vaikutteet ovat Koskisen kädenjälkeä.

Kertakokoonpanosta huikeaan suosioon

Aarnio perusti Agit Propin vuonna 1970 yhdessä ystäviensä Martti Launiksen ja Sinikka Sokan kanssa. Vuonna 1972 mukaan tuli vielä yhtyeen neljäs vakituinen jäsen Monna Kamu.

Alun perin Agit Prop perustettiin kertaluontoiseksi kokoonpanoksi Uudenmaan Sosialistisen Nuorisoliiton edustajaksi Berliinin II poliittisen laulun festivaaleille. Kvartetti jatkoi toimintaansa saatuaan innostuneen vastaanoton festivaaleilla ja kotimaassa. Myöhemmin yhtye keikkaili ulkomaillakin.

Aarnio on itse perustellut yhtyeen suosiota sillä, että "ei tätä muut oikein tee".

Helsinkiläinen Aarnio aloitti uransa folk-buumin innostamana vitsikkäästi nimetyssä ja omaperäisessä Guldgurkorna-triossa käydessään Ressun poikalyseota. Yhtyeen jäsenet pukeutuivat boheemisti ja tulivat tunnetuiksi varsin viisastelevista välispiikeistä, jotka Aarnio vei mukanaan Agit Propiinkin.

–  Samalla kun oli mielestään hyvinkin arvokkaalla asialla, saattoi ruokkiakin snobismia, hän on tunnustanut.

Lisää aiheesta:

Muusikko Pedro Hietanen on kuollutTiesitkö? Timo Kojo teki joulushown Elton Johnin kanssa, mutta Euroviisut vei uranosteen: "Minun olisi haluttu pyytävän anteeksi Suomen kansalta, kun hävisin ne 'hiihtokisat'"Kirja: Pave Maijanen keräsi eläessään merkittävää menestystä myös tuottajana – oli synnyttämässä rock-klassikkoa, johon haettiin ääniä muun muassa öljytynnyreistä"Hakaniemen korkeakoulun" kasvatti Pave Maijanen piti huolta ja teki viiden vuosikymmenen uran – historiallinen hetki Olympiastadionilla 1999Kaksi vuotta sitten Pave Maijanen alkoi tuntea kummallisia lihaskramppeja ja puheessa ilmaantui ongelmia – "Diagnoosi oli tyly"Muusikko Pekka Aarnion kuolema koskettaa monia artisteja – Pelle Miljoona muistelee pedantin tuottajan tempauksia lämmöllä: “Pekka oli äärimmäisen hyvä, teki työtään täydellä sydämellä"
KuolleetMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Kuolleet
  • to14:10
    Muumi

    Suomalaiset muistelevat legendaarisen työn tehnyttä Elina Saloa: "Ainoa oikea Pikku Myy"

  • to12:11
    Kotimaa

    Näyttelijä Elina Salo on kuollut

  • ti15:01
    Yhdysvallat

    Näin Cheney puolusti kidutusta vuonna 2011: "Saimme upeita tuloksia"

  • 30.10.16:20
    Urheilu

    Ben, 17, harjoitteli – kuoli

  • 27.10.12:30
    Elokuvat

    Ruotsalaisnäyttelijä ja "maailman kaunein poika" Björn Andrésen on kuollut