Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Afganistanin pääkaupungissa useita räjähdyksiä lähellä suurlähetystöaluetta – kahdeksan kuollut

Julkaistu 21.11.2020 09:01

MTV UUTISET - STT

Afganistanissa pääkaupunki Kabulissa on tapahtunut aamulla useita räjähdyksiä, joissa on kuollut ainakin kahdeksan ihmistä ja haavoittunut yli 30.

Viranomaisten mukaan useita raketteja on ammuttu lähelle tarkasti vartioitua "Vihreää vyöhykettä", jossa sijaitsee monia suurlähetystöjä ja kansainvälisiä yrityksiä.

Afganistanin sisäministeriön edustajan Tariq Arianin mukaan "terroristit ampuivat 14 rakettia Kabuliin". 

Lisäksi kaupungissa on räjähtänyt kaksi pommia, joista toisen kerrotaan surmanneen yhden poliisin ja haavoittaneen kolmea.

Lue myös: Taleban kehui, liittolaiset kauhistelivat – USA:n kiire vetää joukkoja Afganistanista saattaa johtaa ojasta allikkoon

Mikään ryhmä ei ole kertonut olevansa iskun takana. Kabulissa on viime aikoina tehty monia terrori-iskuja, joista Afganistanin hallinto on syyttänyt äärijärjestö Talebania tai sen liittolaisia. 

Viime viikkoina kaupungissa on tehty esimerkiksi kaksi tuhoisaa iskua koulutuskeskuksiin. Äärijärjestö Isis on väittänyt olleensa iskujen takana, mutta Afganistanin hallinto on syyttänyt iskusta äärijärjestö Talebaniin linkittyvää Haqqani-verkostoa.

Neuvottelut kesken, USA haluaa joukkonsa ulos

Taleban ja Afganistanin hallinto käyvät parhaillaan rauhanneuvotteluita, joissa Taleban on sitoutunut olemaan tekemättä iskuja asuinalueille.

Yhdysvaltain johtamat neuvottelut ovat olleet hitaita, ja väkivalta on jatkunut myös niiden aikana. Uutistoimisto AFP:n nimettömän lähteen mukaan neuvotteluissa oltaisiin kuitenkin saamassa pian aikaan "läpimurto". 

Yhdysvaltain ulkoministerin Mike Pompeon on määrä tavata tänään Qatarissa molemmat osapuolet erikseen.

Vaikka Afganistanin rauhanprosessi on takunnut, on Yhdysvallat halunnut vetää joukkonsa pian kokonaan pois Afganistanista. Virallisen aikataulun mukaan joukot olisi määrä vetää kokonaan pois ensi vuoden puoliväliin mennessä.

Presidentti Donald Trump on halunnut vauhdittaa joukkojen vetämistä. Onkin spekuloitu, voisiko presidentti vauhdittaa joukkojen kotiuttamista vielä virkakautensa lopuksi. Trump on jo aiemmin väläytellyt mahdollisuutta vetää jäljellä olevat sotilaat pois jopa jouluun mennessä.

Lisää aiheesta:

Ainakin 18 kuollut moskeijaräjähdyksessä AfganistanissaIhmisiä kuljettanut bussi räjähti Afganistanissa – pommi-iskut ja väkivallanteot rajussa kasvussa Yhdysvaltojen ilmoituksen myötäBensiinisäiliöautot räjähtivät ilmiliekkeihin Kabulissa – videolla surullinen näky valtavista tuhoistaAfganistanissa hyökättiin synnytysosastolle ja hautajaissaattoon – noin 40 ihmistä kuoliMoottoripyöräilevä itsemurhapommittaja törmäsi bussiin Kabulissa, useita kuoliTaleban tehnyt itsemurhaiskun Kabulissa – ainakin 28 kuollut, 300 haavoittunut
AfganistanVäkivaltaiskutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Taleban

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 21.9.15:42
    Donald Trump

    Trumpilta uhkavaatimus Afganistanille

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen