Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

A-klinikkasäätiö puolustautuu: Ei kaikkia alkoholisteja voi sulkea laitoksiin

A-klinikkasäätiö hoiti viime vuonna noin 28 000 riippuvuudesta kärsivää asiakasta.
A-klinikkasäätiö hoiti viime vuonna noin 28 000 riippuvuudesta kärsivää asiakasta.
Julkaistu 06.08.2013 14:28(Päivitetty 06.08.2013 14:28)
Toimittajan kuva

Jouni Sipilä

jouni.sipila@mtv.fi

Päihdealalla toimiva A-klinikkasäätiö torjuu väitteen suomalaisen päihdehoidon tehottomuudesta. Päihdeasiantuntija Pirkko Turpeisen mukaan A-klinikoiden toiminta on tehotonta ja vain alle kaksi prosenttia päihdeongelmaisista raitistuu niiden avulla.

Turpeinen kehuu Yhdysvalloissa kehitettyä yhteisöllistä ja täysraittiuteen perustuvaa Minnesota-hoitomallia. 12 askeleen Minnesota-mallissa alkoholismia hoidetaan sairautena ja alkoholistia autetaan näkemään juomisen seuraukset.

A-klinikkasäätiön toimitusjohtaja Olavi Kaukonen tunnustaa Minnesota-mallin edut, mutta hän korostaa myös muiden hoitomuotojen merkitystä.

– Päihdehoitoalalla ymmärretään hyvin, että täysraittius on useimmiten järkevin vaihtoehto silloin, kun päihteiden käyttö on lipsunut käsistä. Meillä on puolisen miljoonaa alkoholin suurkuluttajaa ja kaikki heistä eivät tarvitse hoitoa. Osa onnistuu vähentämään kulutustaan ja olemme tukemassa myös näitä ihmisiä. Tällä on valtava kansanterveydellinen merkitys.

"Oluen laimentaminen vähentäisi kuolleisuutta"

Kaukosen mukaan kansainvälisen AA-liikkeen käyttämä Minnesota-hoito on erittäin hyvä hoitomalli.

– Minnesota-mallia toteutetaan Lapualla laitoshoidossa. Emme voi kuitenkaan sulkea kaikkia päihteiden ongelmakäyttäjiä laitoksiin. Meillä täytyy olla monentyyppistä palvelua tarjolla. Vaikuttavuustutkimuksissa eri hoitomuodot eivät juuri eroa toisistaan.

Kaukosen mukaan A-klinikoiden toiminta ei tutkimusten mukaan ole tehotonta.

– Valikoimattomissa aineistoissa avohoito on yhtä tehokasta kuin laitoskuntoutus, jota tarvitaan joskus pelkästään alkoholistin huonon fyysisen tai psyykkisen kunnon takia. Ongelmat ovat vaikeita ja vaativat pitkiä aikoja. Ongelman luonteeseen kuuluvat myös alttius retkahduksiin. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että hoito olisi hyödytöntä

Turpeisen mukaan alkoholismista ei Suomessa osata puhua sairautena ilman syyllistämistä. Kaukosen mielestä alkoholismiin liittyy usein leimaamista mutta ei ammattilaisten piirissä.

– Päihdehuoltojärjestelmän työntekijät eivät yleensä syyllistä alkoholistia. Pääsääntöisesti heillä on motivoiva ja kannustava ote.

Kaukosen mukaan oluen laimentaminen vähentäisi kiistatta alkoholikuolleisuutta useilla sadoilla vuodessa.

Oluiden myynnin salliminen vain Alkon myymälöissä ei hänen mukaansa välttämättä vähentäisi ongelmajuomista mutta parantaisi suomalaisten terveydentilaa.

Päihdeasiantuntija jyrähtää: Kukaan ei uskalla puuttua alkoholismiin

Lisää aiheesta:

Asiantuntijat vaativat huumehaittoihin puuttumista – "Jos meillä olisi joku toinen sairaus, johon kuolisi viisi ihmistä viikossa..."Vieroitushoitoon hakeutuminen yleistyy vuosi vuodelta – asiakkaat ovat entistä nuorempiaHuumeriippuvuuteen sairastuneet eivät saa Suomessa tarvitsemaansa hoitoa, edessä on liian monta luukkua – nämä ovat järjestelmän suurimmat kipukohdatTehotonta hoitoa ja pitkät jonot – työkuntoinen alkoholisti saattaa joutua kustantamaan hoitonsa itse: "Hoidetaan vasta, kun on ihan pakko"Lähes 30 vuotta toiminut päihdehoitola haettiin konkurssiin – perustaja moittii viranomaisia: "Raaka yhteiskunta"Miten alkoholistia voi auttaa? Lääkäri vastaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia