19-vuotiaalla Abigail Collinsilla on kystinen akne.
Brittiläinen Abigail Collins, 19, on kärsinyt aknesta 10-vuotiaasta lähtien. Silloin hänellä alkoi murrosikä.
Ihon kunto meni vuosi vuodelta huonompaan jamaan, ja vuonna 2014 hänellä todettiin vaikea kystinen akne.
– Viisi vuotta sitten se paheni toden teolla, ja ihoni oli surkeammassa kunnossa kunnossa kuin koskaan ennen. Uusia finnejä tuli joka päivä, ja niistä jäi pahoja arpia, Abigail kertoo Daily Mail -sivustolle.
Akne on ollut iso kolaus tytön itsetunnolle. Häntä on kiusattu, hän on saanut kuulla ilkeitä kommentteja ja nähnyt, miten ihmiset ovat tuijottaneet häntä. Hänen on ollut vaikea ystävystyä muiden kanssa, koska hänen itsetuntonsa on ollut niin pohjalukemissa.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Abigail on kokeillut monenlaisia lääkkeitä, mutta mistään ei ole oikein tuntunut olevan apua. Niinpä hän keskittyi peittämään kasvojensa ihon meikillä. Aamuiseen meikkaussessioon saattoi mennä pari tuntia.

