Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

15.10.2003 Kaalilaatikko ja pähkinäinen omenapiirakka

Kaalilaatikko
KaalilaatikkoCopyright MTV Oy 2003
Julkaistu 15.10.2003 16:23

noin 1,2 kg keräkaalia
tilkka vettä
1 dl rikottuja esikypsennettyjä ohrasuurimoita
2 dl vettä
300-400 g lämminsavukylkeä
1 purjo
2 tl suolaa
mustapippuria myllystä
2-4 tl yrttisekoitusta
2 munaa
5 dl maitoa

1. Mittaa rikotut ohrasuurimot ja vesi kulhoon ja anna suurinmoiden turvota noin 30 min. Leikkaa kaali lohkoiksi ja poista kiinteä kantaosa. Leikkaa lohkot edelleen viipaleiksi ja paloiksi. Nosta kaalipalat kattilaan, jossa on vähän vettä ja anna höyrystyä n. 20 min. eli kunnes kaali on pehmentynyt.
2. Halkaise purjo ja huuhdo se hyvin. Leikkaa viipaleiksi.
3. Poista savulihasta kamara. Leikkaa lihapala ohuiksi viipaleiksi ja edelleen suikaleiksi. Paahda lihasuikaleita hetki paistinpannussa. Voit jättää tämän vaiheen myös väliin ja lisätä lihat paistamatta.
4. Kaada kaali- ja lihapalat vuokaan. Lisää suurimot liotusliemineen, purjosuikaleet ja mausteet. Sekoita hyvin.
5. Vatkaa munien rakenne rikki, lisää joukkoon maito ja kaada vuokaan. 7. Kypsennä 175-200 asteessa 1-1,5 tuntia. Tarjoa puolukkasurvoksen ja porkkanaraasteen tai puolukalla höystetyn porkkanaraasteen kera.

Pähkinäinen omenapiirakka

OmenapiirakkaOmenapiirakkaCopyright MTV Oy 2003

1 pkt kauramurotaikinaa
4-5 kotimaista omenaa
3-4 rkl hunajaa
1 dl hasselpähkinöitä tai manteleita
tuoretta tai kuivattua minttua tai vähän laventelin lehtiä tai kukkia

1. Anna taikinan sulaa pakkauksen ohjeen mukaan. Painele taikina piirakkavuoan (halkaisija 26-28 cm)pohjalle ja reunoille. Nosta jääkaappiin siksi aikaa kun käsittelet omenat.
2. Huuhdo omenat, poista keskusta omenaporalla ja leikkaa omena lohkoiksi tai viipaleiksi. Ripottele taikinan päälle vähän minttua tai laventelia (varovasti, maku on voimakas). Lado omenaviipaleet kauniisti vuokaan.
3. Rouhaise pähkinät veitsellä muutamaan osaan ja ripottele omenalohkojen päälle. Liruttele pinnalle hunaja. Hunajan ja pähkinöiden asemesta voit käyttää hunajaan säilöttyjä pähkinöitä tai manteleita.
4. Paista 200-225 asteessa n. 30 minuuttia uunin alaritilätasolla. Lämpimän piirakan seuraksi voit tarjota vaniljalla maustettua jogurttia tai jäätelöä.


Lisää aiheesta:

Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsaPoliisi hälytettiin auttamaan "naista hädässä" Yhdysvalloissa – paikalla odottikin huutava SimonMistä tietää, onko päänsärky migreenin aiheuttamaa?100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmallaSaitko Osuuspankista tällaisen viestin? Kyseessä huijausRuotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • Eilen20:11
    Luonto ja eläimet

    Poliisi hälytettiin auttamaan "naista hädässä" Yhdysvalloissa – paikalla odottikin huutava Simon

  • Eilen18:53
    Migreeni

    Mistä tietää, onko päänsärky migreenin aiheuttamaa?

  • Eilen17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • Eilen16:01
    Verkkohuijaukset

    Saitko Osuuspankista tällaisen viestin? Kyseessä huijaus