Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

12-vuotias tyttö heräsi kovaan kipuun rannalla vietetyn päivän jälkeen Floridassa – krampin sijaan hänen jalkaansa nakersikin hengenvaarallinen lihansyöjäbakteeri

1:47Äiti väittää lapsensa saaneen hengenvaarallisen taudin yleiseltä uimarannalta YhdysvalloissaKatso video: 12-vuotias Kylei sai uimarannalta hengenvaarallisen tartunnan jalkaansa!
Julkaistu 28.06.2019 09:27

MTV UUTISET – CNN

12-vuotiaan tytön päivä rannalla kääntyi yllättäen viikkoja kestäväksi painajaiseksi, kun häneen tarttui harvinainen lihansyöjäbakteeri.

Kylei Brown oli viettänyt aikaa perheensä kanssa rannalla Yhdysvaltojen Floridassa, jonne perhe oli matkannut lomailemaan kotoaan Indianasta.

Rantapäivän jälkeisenä aamuna 12-vuotias tyttö oli herännyt kovaan kipuun oikeassa pohkeessaan. Perhe oli ajatellut sen olleen vain kramppi.

Seuraavana päivänä kipu oli kuitenkin ollut niin kova, ettei tyttö kyennyt kävelemään. Hän sai kuumeen, ja hänen äitinsä Michelle Brown joutui kantamaan tytärtään, jonka jalka alkoi turvota.

Hengenvaarallinen tulehdus

Tyttö vietiin sairaalaan, jossa selvisi kammottava totuus. Infektio hänen polvensa takana oli nekrotisoiva faskiitti, jota kutsutaan myös lihansyöjäbakteeriksi.

Pehmytkudoksissa etenevä, kuoliota aiheuttava hengenvaarallinen tulehdus voi saada alkunsa jopa vain pienestä haavasta tai ihorikosta.

– Hänet vietiin hätäleikkaukseen, jossa yritettiin irrottaa tulehdus hänen jalastaan. Tekemällä sen, he yrittivät pelastaa hänet ja hänen jalkansa, koska tulehdus eteni niin nopeasti, äiti kertoi.

Edessä leikkauksia ja terapiaa

Kylei Brown on parantumassa, mutta tulehduksen takia häntä odottaa liuta leikkauksia sekä kuukausien terapia, jotta hän voi opetella jälleen kävelemään.

– Olen sanonut äidilleni monta kertaa, että haluan vain olla taas normaali jalkani kanssa, Brown sanoi.

Tytön äiti uskoo, että tulehdus saattoi saada alkunsa haavasta, jonka tyttö oli saanut jalkaansa rullalautailun yhteydessä päivää ennen heidän lähtemistään lomalle. Haava oli rannalla voinut olla kosketuksissa veden kanssa, josta bakteeri oli saattanut tulla.

Floridan osavaltion terveysviranomainen on kertonut tutkivansa asiaa. Toistaiseksi he eivät ole saaneet yhteydenottoa perheeltä, tai muilta osavaltiossa oleskelevilta, joilla olisi ilmennyt sama tartunta.

Lue myös: Mies menetti suuren osan peniksestään lihansyöjäbakteerin vuoksi: "Koen olevani vähemmän mies kuin ennen"

Lisää aiheesta:

Heather, 46, päätyi käteen tulleen haavan takia 65 päiväksi sairaalaan: "Ajattelin, että se oli ehkä osunut johonkin"Hyttynen puri Donnaa Kambodžassa – järkyttävät seuraukset: "Nyt vessaan käveleminenkin on vaikeaa"21-vuotias nainen astui merisiilin päälle – kotona alkoi painajainen: "Arvostan nyt niitä elämän pienimpiä asioita"Lihansyöjäbakteeri iski: Mies kuoli uimareissun jälkeen Floridassa – ”Vain 48 tunnissa bakteeri oli tuhonnut hänet”Nielutulehdus aiheutti karmivan infektion – 6-vuotias tyttö menetti jalkansa 12-vuotiaan tytön oireita luultiin kasvukivuiksi – särky paljastuikin luusyöväksi
TartuntatauditTerveys ja hyvinvointiYhdysvallatRantalomaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tartuntataudit
  • 20.8.10:39
    Hyönteiset

    ECDC: Euroopassa uusia ennätyksiä hyttysten levittämissä taudeissa

  • 14.8.09:15
    Sairaudet ja taudit

    Yksi tartuntatauti yleistyy nyt Suomessakin – iskee ärhäkimmin tiettyihin ihmisiin

  • 7.8.11:44
    Piha ja puutarha

    Vakavan taudin "hyvin todennäköinen tartuntalähde" voi löytyä pihaltasi

  • 4.8.18:39
    Sairaudet ja taudit

    Tällainen on vibrioosibakteeri, joka voi nyt tarttua Suomen rannikkovesissä

  • 4.8.16:50
    Itämeri

    Hellejakson seuraus on vienyt väkeä sairaalaan – näitä ihmisiä kehotetaan välttämään uimista Itämeressä