Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 50 vuotta penkkariautoa kuljettanut Tapio antaa arvionsa nykypäivän nuorista: "Osaavat käyttäytyä hienosti"

8:39Abit lähtevät liikkeelle nyt – hyppää Mika Tommolan mukaan penkkarihulinoihin
Julkaistu 13.02.2020 20:26

MTV UUTISET

Tänään kaduille levittäytyivät jälleen lukionsa päättävät abiturientit. Toimittajamme Mika Tommola hyppäsi Helsingin Saksalaisen Koulun abiturienttien matkaan seuraamaan tunnelmia. 

Helsingin Saksalaisen koulun abiturienttien alla ei ole mikä tahansa menopeli, vaan vuoden 1969 oranssi Scania, jolla TapioOksanen on ajanut valmistusvuodesta saakka, yhteensä siis yli 50 vuotta. 

Vuosikymmeniä abiturientteja kuljettanut auto ei ole simahtanut kertaakaan, kehuu itse kuorma-autoaan huoltava Oksanen. Hän painottaakin säännöllisen huollon olevan auton pitkän iän salaisuus. Lisäksi öljyllä on väliä. 

– Sopiva öljy tulee olla, ja öljy vaihdetaan mieluummin liian aikaisin kuin ajetaan ylipitkiä kilometrimääriä. 

Auto on siis pysynyt kutakuinkin samana, vaikka ikää onkin tullut lisää. Entä ovatko lavalle nousevat nuoret muuttuneet vuosikymmenten mittaan?

– He ovat jotenkin älykkäämpiä. Fiksumpia, terävämpiä ja osaavat käyttäytyä hienosti. Nykyään nuoriso on asiallista ja hillittyä, Oksanen arvioi. 

Myös lavan kyydissä olevat nuoret ovat silminnähden onnellisia. Helsingin Saksalaisen koulun oppilailla on siihen vielä yksi lisäsyy. 

–  Saksalaisessa koulussa me ollaan tehty kirjoituksetkin jo ennen penkkareita, joten nyt pystyy juhlimaan kunnolla sitä, että on kova urakka takana, Janneksi esittäytyvä abiturientti kertoo.

Lisää aiheesta:

Luigit, poptähti ja glitterponi juhlivat penkkareita Helsingin Kalliossa: "Helpottavaa, mutta haikeaa"Penkkarirekat valtasivat Helsingin – nämä olivat teemat abien lakanoissa nytHelsingin kuvataidelukion abit viettivät viimeisen kesälomayönsä teltassa koulun edustalla – Lumin unet jäivät vähäisiksiMuistatko viime kevään 82-vuotiaan ylioppilaan Matti Dahlbackan? Tiedonjanoinen mies ei ole vieläkään hiljentänyt tahtia: "Opiskelen hepreaa"Abit suuntaavat innoissaan penkkariajelulle: "Helpottunut fiilis, mutta kevään kirjoitukset stressaavat"Roope Salminen täyttää vuosia – sai parhaan lahjan jo yöllä
MTV Uutiset LiveLukioKouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutiset Live
  • 6.12.07:30
    Linnan juhlat

    Mystinen tuplakättelijä, kohauttavat asut, porttikiellot – muistatko vielä Linnan juhlien ikimuistoisimmat etiketin venytykset?

  • 5.12.06:02
    Liigaviikko

    SM-liigan syysmenestyjässä romahtamisen merkkejä – "Revitty kaikki irti"

  • 4.12.14:24
    Liigaviikko

    SM-liigan superkaudesta nousi huoli – Liigaviikossa jyrähdys otteluohjelmasta: "Ei yhtään!"

  • 4.12.13:36
    Euroviisut

    Analyysi: Runtua Ylelle mitäänsanomattomasta viisulinjauksesta: "Aikamoinen pettymys"

  • 27.11.13:15
    Liiga

    SM-liigassa merkittävä ilta – Karri Kiveltä painava vaatimus tulevasta: "Sellaista vaihtoehtoa ei ole"