Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Yli 40 ihmistä on kuollut ja yli 1 200 on saanut tartunnan – katso kartalta, kuinka koronavirus levisi maailmalle

3:35Kymmeniä kuollut ja yli tuhat sairastunut – karttakuva näyttää, kuinka koronavirus leviää maailmallaNäin virus on levinnyt läpi maailman.
Julkaistu 25.01.2020 10:03
Toimittajan kuva

Sanna Ketola

sanna.ketola@mtv.fi

Maailmalla pelkoa lietsova koronavirus lähti leviämään kaloja ja muita eläviä eläimiä myyvältä torilta 11 miljoonan asukkaan Wuhanin kaupungista Kiinasta.

Näin virus on levinnyt maailmalla:

Kaikki alkoi siitä, kun ensimmäinen koronavirustartunta havaittiin 31. joulukuuta Kiinan Wuhanissa. Reilussa kolmessa viikossa tartuntoja on vahvistettu useissa muissa maissa.

Uuden koronaviruksen toinen tartunta vahvistettiin muutaman viikon päästä Thaimaassa, kun wuhanilainen 61-vuotias nainen matkusti Bangkokiin ja hänellä todettiin koronavirus lentokentällä 13. tammikuuta.

15. tammikuuta Japanissa vahvistettiin viruksen kolmas tartuntatapaus, kun Wuhanista palanneella japanilaisella todettiin tartunta.

Koronavirustapauksia on näiden jälkeen havaittu ainakin Japanissa, Hongkongissa, Etelä-Koreassa, Taiwanissa, Thaimaassa, Yhdysvalloissa, Saudi-Arabiassa, Vietnamissa, Nepalissa, Ranskassa ja Singaporessa.

Venäläismedian mukaan myös Pietarissa on epäilty ainakin yhtä epäiltyä tartuntatapausta Shanghaista saapuneella lennolla.

Myös Suomessa Ivalossa oli eilen perjantaina kaksi koronavirusepäilyä, kun kaksi kiinalaisturistia hakeutui myöhään torstai-iltana Ivalon terveyskeskuksen päivystykseen flunssaoireiden vuoksi. Epäily osoittautui kuitenkin vääräksi. 

Mutta kuinka virus leviää tästä eteenpäin? Sitä ei tiedä vielä kukaan.

Lue myös: Juuri nyt: Helpottava tieto Suomelle – tautiepäilyt eivät ole koronavirusta

Kiina on eristänyt yli kymmenen kaupunkia ja sulkee turistikohteita

Kiinan viranomaiset ovat laajentaneet eristystoimiaan koronaviruksen leviämisen estämiseksi ja maassa on eristetty kolmetoista kaupunkia.

Eristystoimien piirissä on yli 41 miljoonaa ihmistä.

Viruksen leviäminen vaikuttaa matkailuun ja kiinalaisen uudenvuoden juhlintaan. Pekingissä sijaitseva Kielletty kaupunki suljetaan koronaviruksen takia lauantaista lähtien toistaiseksi.

Pekingin viranomaiset ilmoittivat lisäksi peruvansa kaikki suuret uudenvuoden kokoontumiset pääkaupungissa. Kiinalaisen uudenvuoden juhlintaan liittyy tiiviisti temppelien alueelle kokoontuminen, ja niille kerääntyy usein kymmeniätuhansia ihmisiä.

Maan pääkaupungissa Pekingissä suljetaan turistikohteita, muun muassa osa Kiinan muurista ja myös Shanghain Disneyland-huvipuisto on kertonut sulkevansa viikonloppuna ovensa toistaiseksi viruksen vuoksi.

Wuhaniin sairaala koronaviruspotilaille

Kiina aikoo rakentaa uuden sairaalan koronaviruspotilaille.

Sairaala on tarkoitus rakentaa vain kymmenessä päivässä Wuhaniin, mistä virus lähti leviämään.

Sairaalan on määrä olla käytössä 3. helmikuuta.

WHO ei julistanut kansainväliseksi terveysuhaksi

Maailman terveysjärjestö WHO on katsonut, että Kiinasta leviävää koronavirusta ei ole vielä syytä julistaa kansainväliseksi terveysuhaksi.

Järjestö totesi torstaina kaksi päivää kestäneen kokouksen päätteeksi, että virus on terveysuhka Kiinassa, mutta ei kansainvälisesti. WHO:n mukaan tiedossa ei ole, että virus olisi tarttunut ihmisten välillä Kiinan ulkopuolella.

WHO jatkaa tilanteen seuraamista ja kehottaa Kiinaa jatkamaan tiedon jakamista.

Katso koronaviruksen levinneisyys maailmalla tähän mennessä yllä olevalta videolta. 

KoronavirusTerveys ja hyvinvointiKiinaUlkomaatSuomiIvaloMTV Uutiset Live
Toimittajan kuva
Sanna Ketola
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

THL kertoi, mikä tilanne koronaviruksen kanssa on Suomessa: Epidemian huippua ei voida ennustaaWHO: Koronasta kansainvälinen terveysuhka – pahin uhka taudin leviäminen heikkoihin maihinKoronavirus laittoi rakennusmiehet huhkimaan – Kiinaan nousee uusi sairaala 10 päivässäTarttuva koronavirus kylvää pelkoa Kiinassa – 13 kaupunkia ja 41 miljoonaa ihmistä eristetty, kielletty kaupunki, Shanghain Disneyland ja osa Kiinan muuria suljettuAinakin 26 kuollut koronavirukseen Kiinassa – tartuntoja yli 800, lähes 1 100 epäillään sairastuneen: "Toistaiseksi ei ole todisteita ihmisten välisistä tartunnoista Kiinan ulkopuolella"Viranomainen vahvistaa: Kiinan mysteerivirus on levinnyt nyt myös Yhdysvaltoihin

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 18.12.202513:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.202510:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.202516:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.202520:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.202515:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"