Yle: Neuvolakortti sai sukupuolineutraalin ulkoasun vanhempien toiveesta
Yle kertoo, että lapsille ei enää jaeta neuvoloissa erivärisiä terveyskortteja sukupuolen perusteella. Ulkoasultaan uudistuneen kortin väri on vihreä.
On aika heittää hyvästit perinteisille vaaleanpunaisille ja -sinisille terveyskorteille, sillä jatkossa niin tytöt kuin pojatkin saavat vihreän kortin. Vanhoja kortteja saattaa kuitenkin olla vielä joissain paikoissa jäljellä ja ne jaetaan loppuun ennen uusiin siirtymistä.
– Ajatus ulkoasun muutoksesta kypsyi yhdessä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n kanssa. Maailma on muuttunut eikä sukupuolia haluta enää karsinoida väreillä. Meille tuli asiasta paljon toiveita, kertoo tuotevastaava Marja-Liisa Kuronen lapsuusiän terveyskorttia valmistavasta Lekolarista Ylen haastattelussa.
Kuronen kertoo Ylelle, että vihreään päädyttiin, koska se on sopivan neutraali väri, joka miellyttää silmää. Uusista korteista ei ole tullut palauteryöppyä.
Uudistus koskee vain kortin ulkoasua. Kortin sisältöä uudistettiin viimeksi vuonna 2010.
Lähde: Yle
Uusimmat
-
19:01
Omakotitalo palaa rajusti Salossa – video näyttää tuhot
-
19:01
Morsian pelkäsi sulhasen jänistäneen juuri ennen häitä – totuus olikin astetta huvittavampi
-
19:01
Kendall Jennerin tapa leikata kurkkua sai somen häkeltymään: "Hauskinta, mitä olen nähnyt"
-
18:57
Mika Aaltola MTV:lle: Suomen ei pidä asettaa ehtoja Nato-jäsenyydelle: "Me haluamme päästä ydinasesateenvarjon alle"
-
18:55
NHL-tähti maalipörssin kärkeen – Kanada jyrää MM-kisoissa
-
18:41
Huippulupaus Brad Lambertin setä nousee NHL-päävalmentajaksi
-
18:39
Sikailua MM-kisoissa – ulosajosta iso käänne Norjan ja Latvian kohtaamisessa
-
18:37
Venäjän ex-pääministeri: "Putin on alkanut ymmärtää häviävänsä sodan" – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
18:12
Miro Heiskasesta tarjolla kultakimpale Leijonille – nämä tuoreet NHL-lausunnot ovat paljon puhuvia
-
18:06
Shirly Karvisen elämä muuttui epäonnen päivänä – tältä radiojuontaja näytti, kun hänet kruunattiin Miss Suomeksi
-
18:00
Presidentti Sauli Niinistö SVT:lle: "Sanoin Putinille, että pommitatte lapsia" – Venäjän presidentti vastasi hiljaisuudella
-
17:56
Slovakialla suurta epäonnea – TPS:stä tuttu huippulahjakkuus ohjasi kiekon omiin
-
17:55
Autoalan megariesasta on ollut arvaamatonta iloa yhdelle valmistajalle: "Niukkuus lisännyt haluttavuutta"
-
17:52
Turkki vaati Ruotsia ja Suomea luovuttamaan terroriepäiltyjä – Pekka Haavisto MTV Uutisille: Kyse ei tuoreista vaatimuksista, vaan ehkä Timo Soinille annetusta listasta
-
17:46
Näin MTV seuraa uutta historiallista Nato-päivää suorassa lähetyksessä – Suomen eduskunnassa keskustelu jatkuu yöhön, asiantuntija pui Turkin reaktioita
-
17:45
Harri Pesonen uskoo Leijonien joutuvan kovaan puolustustestiin USA:ta vastaan: "Eiköhän se illalla tärähdä"
-
17:36
Kädenvääntäjä kuoli kilpailuissa Seinäjoella
-
17:35
Lance Armstrong hehkutti Valtteri Bottaksen pyöräilytaitoja – oluttuopin äärellä jenkkilegenda vasta ällistyikin suomalaisesta
-
17:26
Kauden avausrallin voittanut Sebastien Loeb povaa itselleen haasteita – "Se ei ole paras lähtöpaikka"
-
17:12
Poliisi epäilee Helsingin Ylä-Malmin paloa tahallaan sytytetyksi – tutkitaan tuhotyönä ja murhan yrityksinä
-
Lataa lisää