Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdeksän suomalaista kuoli bussiturmassa Espanjassa

Julkaistu 20.04.2008 00:42(Päivitetty 23.04.2008 09:45)

Eilisiltana Espanjassa sattuneessa bussiturmassa on kuollut yhdeksän suomalaista: kuusi naista, kaksi miestä ja seitsemänvuotias pikkutyttö. Kaikkien kuolonuhrien henkilöllisyydestä ei ole vielä tietoa.

Malagassa on edelleen sairaalahoidossa 16 bussiturmassa loukkaantunutta suomalaista. Loukkaantuneista 14:n tila on vakava. Lisäksi sairaalassa on myös kaksi espanjalaista.

Koomassa on yksi yli 50-vuotias nainen, jonka henkilöllisyyttä ei tiedetä. Nainen on kriittisessä tilassa, ja lääkärit ovat hänestä huolissaan, kertoi Carlos Haya -sairaalan lääketieteellinen johtaja tohtori Jose Antonio Trujillo.

Aurinkomatkojen ryhmää kuljettanut bussi oli matkalla Marbellasta Malagan lentokentälle, kun se pyörähti katolleen illalla kello 20.45 väistettyään ohittamaan lähtenyttä maastoautoa. Onnettomuuden aiheuttamisesta ja rattijuopumuksesta epäilty maastoauton kuljettaja on myös sairaalassa. Hänen vammansa ovat lieviä.

Sairaala ei ole kertonut loukkaantuneiden sukupuolia, mutta ikähaarukka on 32-67 vuotta. Sairaalassa oli myös alle vuoden ikäinen vauva, joka pääsi jo aamulla pois.

Suomalaisia on hoidettu viidessä eri sairaalassa: Carlos Hayan sairaalassa, Hospital Civil -sairaalassa, Clinic Hospital -sairaalassa, paikallisessa lastensairaalassa sekä Costa Del Solin sairaalassa. Suomen suurlähetystön ministerineuvoksen Hannu Ripatin on määrä vierailla suomalaisten sairaaloissa.

Kaksi opasta loukkaantui

Aurinkomatkojen mukaan bussissa oli yhteensä 49 ihmistä, jotka olivat kuljettajaa lukuunottamatta kaikki suomalaisia. Matkatoimiston mukaan bussissa oli kaksi matkatoimiston opasta, jotka molemmat loukkaantuivat. Muut olivat Aurinkomatkojen lomamatkalaisia.

Aurinkomatkojen mukaan loukkaantumattomat ja pienin kolhuin selvinneet bussin matkustajat on toistaiseksi majoitettu hotelliin Torremolinokseen. Suomalaisista hotellissa huolehtiva Aurinkomatkojen kohdepäällikkö sanoo, että espanjalaisviranomaiset ovat hoitaneet pelastustoimet hyvin.

Bussin matkustajien oli tarkoitus palata yölennolla Helsinki-Vantaan lentokentälle kello 3.30. Finnairin koneella saapui kuitenkin vain muita Aurinkomatkojen matkustajia. Ensimmäinen ryhmä turmasta selviytyneitä saapuu illalla Helsinkiin kello 21:n jälkeen.

Espanjalaisten tiedotusvälineiden mukaan kyseessä on pahin liikenneonnettomuus maassa sitten vuoden 2001.

Kriisinumero omaisille

Ulkoministeriö on perustanut bussiturman uhrien omaisille kriisinumeron, joka on 09-16055 555. Puhelimeen tuli yön aikana sata puhelua.

Ulkoministeriö myös päivittää onnettomuutta koskevia tietoja sivuille www.formin.fi. Ulkoministeriön mukaan poliisi tulee olemaan yhteydessä uhrien omaisiin.

Aurinkomatkojen numero omaisille on 010 446 7120. Tietoa löytyy myös Aurinkomatkojen nettisivuilta.

(MTV3-STT)

LISÄÄ AIHEESTA:

Kaikki uutiset bussiturmasta

NETTITV: Bussiturmaan liittyvää videomateriaalia

Espanjan kolariuhreista yli 20 yhä sairaalassa

Ulkoministeriön verkkosivut

Aurinkomatkojen verkkosivut

SPR:n kriisisivusto

Lisää aiheesta:

Oulun poliisi pelasti seepran somen avullaTämä on Orpon mielestä Euroopan ja Suomen kannalta tehokkain turvallisuustekoHallitusta syytetty näennäisistä neuvotteluista – nyt vastaa kokoomuspoliitikkoSuomalaismatkustajat eivät Puolan tilannetta hätkähtäneet, mutta tulevaisuus jännittää: "Riippuu, mitä Venäjä päättää tehdä"Ursula von der Leyen piti synkkäsävyisen puheen parlamentille – "Euroopan on taisteltava asemastaan"Koulu tyhjennettiin Hämeenkyrössä tulipalon takia, poliisi tutkii syttymissyytä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:27
    Poliisi

    Oulun poliisi pelasti seepran somen avulla

  • 19:41
    Petteri Orpo

    Tämä on Orpon mielestä Euroopan ja Suomen kannalta tehokkain turvallisuusteko

  • 19:06
    Orpon hallitus

    Hallitusta syytetty näennäisistä neuvotteluista – nyt vastaa kokoomuspoliitikko

  • 17:50
    Ukrainan sota

    Suomalaismatkustajat eivät Puolan tilannetta hätkähtäneet, mutta tulevaisuus jännittää: "Riippuu, mitä Venäjä päättää tehdä"

  • 17:31
    Puola

    Ursula von der Leyen piti synkkäsävyisen puheen parlamentille – "Euroopan on taisteltava asemastaan"