Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voisivatko Biden ja Putin tavata Helsingissä? Presidentin kanslia: "Suomi on tarjonnut hyviä palveluksiaan jo aiemminkin"

Julkaistu 13.04.2021 21:55

MTV UUTISET–STT

Biden ehdotti huippukokousta. Bidenin edeltäjä Donald Trump ja Putin tapasivat Helsingissä, nyt paikka on auki.

Venäjän presidentillä Vladimir Putinilla olivat tiistaina linjat kuumana, kun kollegat niin Suomesta kuin Yhdysvalloista soittivat kehottaen liennytykseen Ukrainan tilanteessa.

Tasavallan presidentin kanslian mukaan presidentti Sauli Niinistö ja Putin kävivät illalla pitkän puhelinkeskustelun, jossa he puhuivat muun muassa jännittyneestä tilanteesta Krimin niemimaalla ja Venäjän ja Ukrainan rajalla.

Venäjä on viime aikoina keskittänyt sotajoukkojaan Ukrainan rajoille, mikä on kasvattanut pelkoja Ukrainan sodan kiihtymisestä. Niinistö toi esiin tarpeen keskusteluille ja toimille jännitteiden vähentämiseksi.

Putin puolestaan kertoi aiemmin tiistaina käymästään keskustelusta Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin kanssa ja myös presidenttien suunnitellusta tapaamisesta.

Lue myös: Niinistö esitti Putinille huolensa Ukrainan tilanteen kärjistymisestä

Helsingissä tavattiin vuonna 2018

Biden ehdotti omassa puhelinkeskustelussaan Putinille tapaamista jossain kolmannessa maassa lähikuukausina, mutta ei yksilöinyt, missä maassa.

Putin tapasi Bidenin edeltäjän Donald Trumpin vuonna 2018 Helsingissä.

STT kysyi presidentin kansliasta, oliko Helsinki tapaamispaikkana esillä Niinistön ja Putinin välisessä puhelussa. Presidentin kansliasta muotoiltiin STT:lle lyhyt lausunto aiheesta.

–  Suomi on tarjonnut hyviä palveluksiaan jo aiemminkin. Yhdysvaltain ja Venäjän presidentit tapasivat aiemmin Helsingissä vuonna 2018. Nyt mahdollisen tapaamisen mahdollinen paikka on luonnollisesti auki, presidentin kansliasta todettiin.

Niinistö kertoi Putinille myös aloitteestaan Helsingin hengen vahvistamiseksi vuonna 2025, ja presidentit kävivät siitä keskustelun myönteisessä hengessä. Niinistö esitti hiljattain ajatuksen vuonna 1975 Helsingissä pidetyn Euroopan turvallisuus- ja yhteistyökonferenssin 50-vuotisjuhlakokouksen pitämisestä.

Venäjä: Joukkojen siirron syy Naton uhka

Venäjän varaulkoministeri Sergei Rjabkov sanoi tiistaina lännen pyrkivän luomaan Ukrainasta tieten tahtoen "ruutitynnyrin" muun muassa toimittamalla maalle aseita. Puolustusministeri Sergei Shoigu puolestaan vahvisti, että joukkoja oli määrätty taisteluharjoituksiin Venäjän "läntisille rajoille" Naton muodostaman uhkan takia.

Shoigun mukaan amerikkalaisia joukkoja ollaan siirtämässä Yhdysvalloista Eurooppaan sekä Naton joukkoja Euroopassa lähemmäs Venäjän rajoja.

Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg tapasi Brysselissä Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban ja vaatii Venäjää lopettamaan perusteettoman sotajoukkojen keskittämisen Ukrainan rajoille sekä miehittämälleen Krimille.

–  Venäjä ei voi enää yllättää ketään. Ukraina ja meidän ystävämme ovat valppaina, Kuleba vakuutti.

Lisää aiheesta:

Ranskan presidentin kanslia: Putin ja Biden ovat alustavasti hyväksyneet ehdotuksen huippukokouksestaPutin ja Biden laukoivat toisilleen varoituksia puhelimessa – näin vajaan tunnin puhelu eteniVenäjän ja USA:n presidentit keskustelevat tänä iltana – Putin: "Tehokas ja molemminpuoliseen kunnioitukseen perustuva vuoropuhelu on mahdollista"Mitä Venäjä tavoittelee? Konkaridiplomaatti pitää hyökkäystä Ukrainaan edelleen epätodennäköisenäPutin ja Biden aloittaneet videoneuvottelun UkrainastaSuomi tarjoutui isännöimään Bidenin ja Putinin mahdollista tapaamista – Venäjä harkitsee huippukokousta
UkrainaSauli NiinistöHelsinkiVladimir PutinJoe BidenBidenin YhdysvallatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukraina
  • 10:55
    Ukrainan sota

    Suomalaiskontit suojaavat jopa luodeilta Ukrainan pelastajia – tältä ne näyttävät sisältä ja ulkoa

  • Eilen22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • Eilen22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa

  • pe19:56
    Ukrainan sota

    Ukraina iski Karjalan kannakselle – osui Putinia arkaan paikkaan

  • pe17:40
    Alexander Stubb

    Stubb: Hyvin epätodennäköistä, että droonien lentäminen Puolan ilmatilaan olisi ollut vahinko