Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Verenpunaista vettä taivaalta – nämä luonnonilmiöt ovat totta!

Julkaistu 19.01.2011 20:20(Päivitetty 21.01.2011 13:13)

Punainen sade, jatkuva myrsky ja puihin kiipeilevät vuohet. Nämä luonnonilmiöt ovat hämmästyttäneet ihmisiä jo vuosia.

Kun taivaalta satoi kalaa

Hondurasissa toukokuun ja heinäkuun välissä saattaa sataa kaloja. Tämä luonnonilmiö alkaa yleensä tummien pilvien kerääntyessä taivaalle. Pilvien mukana seuraa salamointia, kovaa tuulta ja kaatosadetta kahden tai kolmen tunnin ajan.

Sateen jälkeen maasta löytyy satoja eläviä kaloja, jotka paikalliset käyvät napsimassa ämpäreihin ja vievät koteihinsa laittaakseen niistä ruokaa. Vuodesta 1998 alkaen Yoron kaupungissa on vietetty festivaalia taivaalta satavien kalojen kunniaksi.

Myrsky, joka ei koskaan lopu

Catatumbo-joen suulla Maracaibo-järvellä vallitsee jännite, joka ylettyy peräti viiden kilometrin korkeuteen. Jännitteen ansiosta alueella salamoi noin 150 yönä vuodessa, 10 tuntia yössä ja jopa 280 kertaa tunnissa.

Salamointia on käytetty navigointi-apuna alueella jo iät ja ajat. Paikalliset ympäristöasiantuntijat toivovat saavansa alueen UNESCO:n suojelukseen.

Punaisen sateen alla

Kesällä 2001 Intian osavaltiossa Keralassa havaittiin sateen olevan punaista. Vereltä näyttävä sade tahrasi ihmisten vaatteet. Myös keltaisesta, vihreästä ja mustasta sateesta raportoitiin.

Tutkimukset osoittivat, että värjäytynyt sade johtui ilmassa leijuvista itiöistä, jotka olivat peräisin levästä

Lue lisää outoja ilmiöitä Studio55-sivuston artikkelista:

MTV3/Helmi

Kuva: Shutterstock

Lisää aiheesta:

Poskipunan syönti -ilmiö hämmentää – toimittaja maistoi "hittituotetta"Kun rekankuljettaja Tarutuuli näki pientareella savuavan auton, hän ei epäröinyt: "Totesin, että nyt on tosi kyseessä"Emmitkö sitoutumista? Vasta-avioitunut Max kertoo, miksi halusi naimisiinNerokas graavilohikikka: Säästät jouluna aikaa ja rahaa!Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvonOdotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 21:41
    Meikit

    Poskipunan syönti -ilmiö hämmentää – toimittaja maistoi "hittituotetta"

  • 19:28
    Liikenneturvallisuus

    Kun rekankuljettaja Tarutuuli näki pientareella savuavan auton, hän ei epäröinyt: "Totesin, että nyt on tosi kyseessä"

  • 19:09
    Seksi ja parisuhde

    Emmitkö sitoutumista? Vasta-avioitunut Max kertoo, miksi halusi naimisiin

  • 17:45
    Jouluruoka

    Nerokas graavilohikikka: Säästät jouluna aikaa ja rahaa!

  • 16:05
    Liikennevalvonta

    Nuori kuski ajoi poliisipartion ohi Vantaalla – tämä näky sai poliisin pysäyttämään ajoneuvon