Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vasta perustetussa Suomen Kansa Ensin -puolueessa kytee jo erimielisyyksiä: Osa uskoo, ettei puolue edes pääse vaaleihin – "Mikään ei voi estää meitä"

0:18Vasta perustetussa Suomen Kansa Ensin -puolueessa kytee jo erimielisyyksiäVasta perustetussa Suomen Kansa Ensin -puolueessa kytee jo erimielisyyksiä.
Julkaistu 20.01.2019 16:39

MTV UUTISET – Sanna Pekkonen

Joulukuussa perustetun Suomen Kansa Ensin -puolueen (SKE) sisällä on jo ensimmäisen kuukauden aikana noussut esiin erimielisyyksiä, jotka ovat jakaneet puolueen kahtia.

SKE järjesti ylimääräisen jäsenkokouksen 29. joulukuuta Helsingissä puolueessa puolueen sisäisten linjaerojen takia. Kokouksen jälkeen erimielisyydet ovat kärjistyneet.

Joulukuun lopun kokouksessa SKE:lle äänestettiin uusi hallitus. Osa kokouksessa olleista puolueen jäsenistä oli kuitenkin poistunut paikalta ennen äänestystä, sillä kokouksen aikataulu oli venynyt.

Nyt osa puolueen jäsenistä ei pidä puolueen nykyistä hallitusta päätösvaltaisena.

Kokouspaikka vaihtui kesken kaiken

Yksi paikalta poistuneista henkilöistä oli puolueen aiempi 1. varapuheenjohtaja Ari Lindström. Hänen mukaansa osa puolueesta on sitä mieltä, että joulukuun kokouksessa rikottiin yhdistyslakia esimerkiksi vaihtamalla kokouspaikkaa kesken kokouksen, eikä kokouksen oikea paikka ollut näin merkitty jäsenkutsuun.

Puolue kokoontui ensin helsinkiläisessä kirjastossa, mutta kokous siirrettiin läheiseen hotelliin, kun kirjasto suljettiin. 

Lindström kertoo MTV Uutisille, että osa puolueen jäsenistä valmistelee nyt toimenpiteitä, joilla puututtaisiin seikkoihin, joissa he katsovat puolueen toimineen lainvastaisesti.

Lindströmin mukaan suunnitellut toimenpiteet voisivat johtaa sellaiseen tilanteeseen, että puolue ei pysty välttämättä osallistumaan kevään vaaleihin. Lindström ei kuitenkaan halunnut yksilöidä MTV Uutisille, millaisista toimenpiteistä on kyse.

Puheenjohtaja: Mikään ei voi estää vaaleihin osallistumista

Suomen Kansan Ensin-puolueen puheenjohtaja Geurt Marco de Wit kiistää puheet siitä, ettei puolue pystyisi osallistumaan kevään vaaleihin.

– Vaikka jotkut yksittäiset nykyiset tai entiset puolueen jäsenet valittaisivat puolueen nykyjohdosta ja -linjasta, mikään ei voi enää estää lähtemistämme vaaleihin, de Wit toteaa.

De Witin mukaan SKE on hänen johdollaan asettamassa ehdokkaat vaaleihin. De Wit on SKE:n perustaja ja puheenjohtaja. Hänet äänestettiin puolueen puheenjohtajaksi uudelleen joulukuussa.

– Vaikka valitusoikeus on tietysti olemassa, sillä ei ole vaaleihin mitään merkitystä, de Wit sanoo viitaten puoluekokouksen tapahtumiin.

Rekisteröitiin joulukuussa

De Wit kertoo näkevänsä tällaiset puheet yrityksenä hajottaa SKE sisältäpäin linjaerojen takia. 

– Se, miksi sellaista joku edes mahdollisesti harkitsisi, johtuu minun trumpilaisesta linjastani, jossa suoraan kutsun perussuomalaisia valeoppositioksi ja tuen keltaliivien toimintaa päämääränä Islannin tyyppinen kansannousu, de Wit sanoo.

Lindström taas kuvailee omaa linjaansa tätä maltillisemmaksi.

SKE rekisteröitiin oikeusministeriön puoluerekisteriin 11. joulukuuta 2018. Puolue kertoo verkkosivuillaan ajavansa ensisijaisesti suomalaisten etuja poliittisissa kysymyksissä.

Lisää aiheesta:

Radikaali Sinimusta liike saa kampanjoida eurovaaleissa – oikeusministeriö haluaa poistaa puolueen puoluerekisteristäPerussuomalaiset nuoret perustivat uuden järjestön, edellinen lakkautettiin kun puolue katkoi välit – uusi puheenjohtaja haastattelussa: ”Meidän jäsenistömme ei allekirjoita fasismia eikä rasismia”Perussuomalaisten mahdollinen uusi nuorisojärjestö voisi joutua tiukkaan kontrolliin – puoluesihteeri: "Luulisi, että kokousväki olisi ymmärtänyt tilanteen paremmin"Fasismikohussa riepotelluilla PS-nuorilla kriittinen kokous: Jos tärkeää sääntömuutosta ei tehdä, perussuomalaiset lopettaa tuenFasistikommentteja Virossa lausuneen Jalosen matkakuluja maksoi nuorisojärjestön piirihallitusItsenäisen Suomen puolesta – BB-Sebastianin tie perussuomalaisten johtoon ja sieltä pois
EduskuntavaalitPolitiikkaHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskuntavaalit
  • 21.5.05:43
    Perussuomalaiset

    Perussuomalaiset romahtivat HS:n gallupissa – SDP jatkaa nousuaan

  • 14.4.15:12
    Vaalit 2025

    Antti Lindtman juhli vaalivoittoa, lähetti terveiset Orpolle ja Purralle: "Viisas hallitus on valmis"

  • 11.4.16:22
    Politiikka

    Oppositio kasvattanut suosiotaan Ylen eduskuntavaalikyselyssä

  • 3.2.16:12
    Politiikka

    Hjallis Harkimo lähtee Helsingin pormestariehdokkaaksi ja ryhtyy kuntavaaleissa vaaliliittoon

  • 28.09.202416:28
    Politiikka

    SDP tekee välikysymyksen palkkamallista – Lindtman: Hoitajille luvassa porstua tai ikuinen kuoppa