AfD:n voitto sai liittokanslerin lupaamaan nopeita muutoksia.
Osin äärioikeistolainen Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD näyttäisi voittavan Mecklenburg-Etu-Pommerin osavaltiovaalit. Berliinin edustajainhuonevaaleissa suosituin näyttäisi olevan puoluekirjon toisen laidan vasemmistopuolue Linke.
Tulokset ovat varmasti epätoivottua luettavaa liittokansleri Friedrich Merzille, jonka edustama kristillisdemokraatit kutistui kannatuksessaan pikkupuolueeksi.
Saksalais-suomalaisen kauppakamarin toimitusjohtaja Jan Feller sanoo, että Merzin pikapuheenvuoro ennusteiden julkaisun jälkeen oli hyvin harvinainen.
Lue myös: Osin äärioikeistolainen AfD viemässä jälleen voiton, kertoo kysely
Katso jutun alussa olevalta videolta ote Merzin puheesta ja Fellerin analyysi siitä.
Hän asteli nopeasti tulosten tultua kameroiden eteen ja ilmoitti ottavansa vastuun ja nopeuttavansa uudistuksia. Tämän on tulkittu viestivän puoluejohdon vahvaa tukea.
Fellerin mukaan Merzin lupaukset ovat juuri sitä, mitä saksalaisyritykset tarvitsevat. Jo tehtyihin uudistuksiin on oltu tyytyväisiä etenkin yrityssektorilla, mutta niiden nopeutta on moitittu auttamattoman hitaaksi.
Saksan talouden käynnistyminen on lähtenyt vauhtiin, ja uudistukset ovat Fellerin mukaan hyvä uutinen myös Suomelle: Mitä paremmin Saksan taloudella menee, sitä paremmin menee myös Suomella: Euroopan suurin kansantalous Saksa on myös Suomen suurin kauppakumppani.
AfD:n kannatuksen huima nousu vaalivoitoksi on Fellerin tulkinnan mukaan erityisesti protestiäänestämisen ansiota. Jutun alussa olevalla videolla hän kertoo, miten saksalaiset ovat kuvailleet äänestyspäätöstään varoitukseksi muille puolueille.
