Erikoinen kissan katoamistapaus Helsingin Kalliossa on päättynyt onnellisesti. 21-vuotias kissavanhus on viime yönä päässyt takaisin kotiin oltuaan kolme päivää epäillyn varkaan matkassa.
Marina Riihelä on tiistaiaamuna väsynyt, mutta onnellinen. Hänen kissansa Boris oli perjantaista asti kadoksissa, kun Riihelälle entuudestaan tuntematon mies nappasi sen mukaansa kesken ulkoilun.
Mies ehti kulkea kolme päivää kissa mukanaan, ennen kuin poliisi otti sekavasti käyttäytyneen miehen kiinni julkiselta paikalta maanantaina.
Löytyi tyhjästä galleriasta
Mies ei ensin suostunut kertomaan kissan sijaintia, mutta lopulta Boris löydettiin tyhjästä galleriatilasta Iso Roobertinkadulla. Riihelä kertoo kissan tulleen suoraan hänen syliinsä ja naukuneen, kun hän oli saapunut hakemaan kissaa.
– Nyt hän voi hyvin ja istuu tässä kiinni kyljessäni, Riihelä kertoi MTV Uutisille tiistaiaamuna.
Riihelän mukaan kissa on hieman laihtunut, mutta vaikuttaa ulospäin hyvävointiselta, lukuun ottamatta jälkiä sen kaulan ympärillä. Mies oli nähty esittelemässä kissaa roikottamalla sitä kaulan ympäri olevasta hihnasta, ja Riihelä epäilee jälkien olevan peräisin siitä.
Kissalle on varattu myös eläinlääkärin tarkastus, jolla varmistetaan kaiken olevan hyvin.

