Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Vantaan hypotermiataposta epäillyllä karu rikostausta – tämä tapauksesta tiedetään nyt

MTV
Julkaistu 22.07.2022 06:01
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi epäilee, että Vantaalla epäillysti hypotermiaan kuollut nainen olisi joutunut väkivallan kohteeksi ennen kylmään suihkuun joutumista. Väkivallan laatua poliisi ei täsmennä.

Poliisi tiedotti toissa päivänä käräjäoikeuden vanginneen taposta epäilynä 44-vuotiaan miehen, jonka epäillään tappaneen avovaimonsa.

Alustavan oikeuslääketieteellisen selvityksen mukaan naisen kuolinsyy oli hypotermia kylmässä suihkussa.

– Tapahtumien yksityiskohdat ja aikajärjestys ovat vielä aika tiukasti selvitettävänä. Ei ole tarkkaa ja tiukkaa faktaa, miten tapahtumat ovat edenneet, rikoskomisario Tero Tyynelä kertoo MTV Uutisille.

Tyynelä muistuttaa, että kuolinsyy hypotermiaan on vielä alustava, ja poliisi odottaa oikeuslääketieteellisen tutkimuksen lopullista tulosta.

Lue myös: Nainen löytyi hypotermiaan kuolleena suihkusta Vantaalla – avopuoliso vangittu taposta epäiltynä

Jonkinlainen käsitys tapahtumien kulusta

Rikoskomisario Tero Tyynelä kertoo poliisilla olevan jonkinlainen käsitys tapahtumien kulusta, mutta ei kerro siitä tarkemmin julkisuuteen. Myös tekojen vaikuttimista on poliisilla jonkinlainen käsitys, jota julkisuuteen ei ainakaan vielä kerrota.

Epäilyä on vielä tarkoitus kuulla ja saada häneltä selvitystä tapahtumista.

Iltalehti aiemmin kertoi, että poliisin käsityksen mukaan uhri oli sellaisessa tilassa, ettei ymmärtänyt tai voinut sulkea hanaa tai siirtyä suihkun alta. Lehti kertoo myös miehen myöntäneen laittaneen hanan vuotamaan kylmää vettä.

Tyynelä kertoo, että poliisin käsityksen mukaan tapahtumat ovat alkaneet perjantai-iltapäivällä 8. heinäkuuta ja hätäkeskuksen saaneen epäillyltä ilmoituksen puolison elottomana löytymisestä 9. heinäkuuta kahden aikaan yöllä.

–  Menehtyneen henkilön ruumiinlämpötila oli varsin alhainen. Kylmä suihku on mahdollisesti ollut päällä hyvin pitkään. Ruumiinlämpötila on laskenut alle 20 asteen, Tyynelä kertoi aiemmin STT:n jutussa.

Pitkä rikoshistoria

Taposta epäillään vuonna 1978 syntynyttä miestä. Miehellä on pitkä rikoshistoria, jonka keskiössä vaikuttavat olevan päihdeaineet ja omaisuusrikokset. Hän on muun muassa toistuvasti jäänyt kiinni amfetamiinien ja huumaavien lääkkeiden käytöstä sekä ajamisesta niiden vaikutuksen alaisena.

Epäilty on ollut myös kymmeniä kertoja syytteessä käräjäoikeudessa moninaisissa teoista omaisuusrikoksista liikenne-, huumausaine- ja väkivaltarikoksiin. Vankeusrangaistuksia hänelle on määrätty pitkäaikaisen rikoskierteen johdosta useita.

Viimeksi hovioikeus on antanut miestä koskevan tuomion toukokuussa. Hovioikeus vahvisti miehen tuomion törkeästä pahoinpitelystä, jossa tämä oli lyönyt erään naisen pään hiuksista kiinni pitäen rappukäytävän lasioven läpi.

Vasta vankilasta vapautunut mies oli suuttunut, kun hänet majoittanut nainen oli vaatinut häntä poistumaan epäiltyään tätä verkkokellarimurrosta. Nainen sai ompeleita vaativia haavoja kasvoihin, lasia meni tämän ihon alle ja tämän kasvoihin jäi teosta arpia, jotka eivät ole meikillä peitettävissä.

Miehen rikostaustassa on myös muun muassa tapaus, jossa hän kaahasi varastetulla henkilöautolla poliisia pakoon törmäten lopulta viihdekeskus Flamingon kiviseinään.

Vuonna 2016 hän oli puukottanut kolmiodraaman yhteydessä toista miestä ruuvimeisselillä tai sen kaltaisella esineellä kylkeen.

HenkirikoksetVantaaPoliisiRikos
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Perheenisä murhattiin kotiinsa Salossa – neljä tekijää tunkeutui taloon ja teloitti nukkuvan miehenHotellimurhasta epäillystä uutta tietoa: Löi poliisia turpaanMies raiskasi vaimonsa useita kertoja ja lopulta murhasi Tampereella – "Päässä pimeni"Tällaisista rikoksista Tampereen hotellimurhasta epäilty mies on aiemmin tuomittu Poliisi: Tunnelma karaokessa kiristyi ennen kohtalokasta puukotusta – vangituilla mittava rikostaustaOikeudessa puitiin teinin ampumista Töölössä – syytetty vilkutti leveästi hymyillen

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen14:19
    Vantaa

    Vanki murhattiin sellissä – seitsemälle syytteet

  • Eilen10:23
    Tampere

    Taksikuski puukotti kolmen lapsen isän hengiltä – "Kaikki pimeni"

  • 31.1.17:30
    Rikospaikka

    Perheenisä yllätettiin kesken unien Salossa, kidutettiin ja murhattiin – "Tätä oli suunniteltu"

  • 30.1.14:30
    Naantali

    38-vuotias vangittiin naisen taposta epäiltynä

  • 29.1.11:57
    Espoo

    Dramaattinen puhelu murhatun miljonäärin talolta: "Isä tais flipata"