Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtion, pääkaupunkiseudun ja kehyskuntien yhteistoiminta-asiakirja hyväksyttiin

Julkaistu 12.05.2000 15:30

Valtioneuvosto hyväksyi torstaina valtion, pääkaupunkiseudun ja kehyskuntien välillä neuvotellun yhteistoiminta-asiakirjan. Asiakirjan laati asuntoministeri Suvi-Anne Siimeksen johdolla toiminut ministerien ja kaupunginjohtajien muodostama työryhmä.

Yhteistoiminta-asiakirja vuosiksi 2000-2003 linjaa valtion ja kuntien lähiajan toimenpiteitä asuntotilanteen parantamiseksi sekä siihen liittyvän maapolitiikan ja liikenteen kehittämiseksi. Kaupunkien ja kuntien hallitusten on vielä hyväksyttävä yhteistoiminta-asiakirja.

Asiakirjassa luetellaan joukko toimenpiteitä seudun asunto-olojen parantamiseksi ja siihen liittyvän yhdyskuntarakenteen, maakäytön ja liikennejärjestelmien kehittämiseksi. Kuntien asunto-ohjelmiin sisältyvän noin 10 000 asunnon vuosituotannon toteutumiselle on luotava edellytykset. Seudulla on voitava saavuttaa myöhemmin väestöennustetta vastaava 13 000 asunnon vuosituotannon taso.

Kapiteeli Oy myy pysyvään sosiaaliseen asuntotuotantoon käytettävät tontit kunnille ns. ARA-hintaa alhaisemmalla hinnalla. Tämä merkitsee Kapiteeli Oy:lle noin 180 miljoonan markan tulonmenetystä. Valtio on valmis luopumaan Malmin lentokenttäalueesta 1.1. 2006 lukien. Lisäraiteiden rakentamiseen välillä Tikkurila-Kerava osoitetaan lisärahoitusta. Kuntien mahdollisuuksia vaikuttaa yleishyödyllisten yhteisöjen omistamien vuokra-asuntojen asukasvalintaan parannetaan.

Työryhmä muodostui valtion edustajista (5 ministeriä ja asiantuntijoita) sekä seudun 11 kaupungin ja kunnanjohtajasta. Yhteistoiminta-asiakirjasta sopineet kunnat ovat Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Järvenpää, Kerava, Kirkkonummi, Nurmijärvi, Sipoo, Tuusula ja Vihti.

Lisää aiheesta:

Näin vältät joulusta koituvan talouskrapulan – "Pystyy säästämään kolminumeroisen luvun"Yllättävä tutkimustulos vauva-arjestaKokin täsmävinkit: Saat riisipuuron varmasti onnistumaan!Varusmiesten kunto on parantunut – näin se tapahtuiPalkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyseTutkimus: Pojat saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 06:45
    Joulu

    Näin vältät joulusta koituvan talouskrapulan – "Pystyy säästämään kolminumeroisen luvun"

  • Eilen18:57
    Vanhemmuus

    Yllättävä tutkimustulos vauva-arjesta

  • Eilen16:44
    Jouluruoka

    Kokin täsmävinkit: Saat riisipuuron varmasti onnistumaan!

  • Eilen14:20
    Liikunta

    Varusmiesten kunto on parantunut – näin se tapahtui

  • Eilen13:03
    Huijaukset

    Palkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyse