Erilaiset äidit -sarjan kahdeksannessa jaksossa oman tarinansa jakoivat Riikka ja Joonas Kemppi. Riikan pelkojen varjostama raskaus päättyi onnellisesti terveen Elias-pojan syntymään, mutta miten arki on kahden lapsen äidillä sujunut?
Vastikään toisen lapsensa saanut Riikka Kemppi, 25, kertoi Erilaiset äidit -sarjan kahdeksannessa jaksossa avoimesti peloistaan, jota erityisesti molempien vanhempien kantama geenivirhe aiheutti. Tovin kahden lapsen äidin elämää elänyt Riikka myöntää, että arki nelihenkisen perheen äitinä on ollut raskasta.
Arki kahden lapsen kanssa on erityisen stressaavaa
Riikka pyörittää nyt neljän hengen perheen arkea, eikä yllätyksiltä olla säästytty. Uusi perheenjäsen on monella tapaa jo oma persoonansa, ja erot isoveljen ja pikkuveljen luonteissa ovat tulleet selviksi nopeasti. Kahden lapsen äiti myöntää avoimesti, että elämä ei ole ollut pelkkää ruusuilla tanssimista sen jälkeen kun Elias syntyi.
– Olisi totta kai mukava sanoa, että on mennyt hyvin ja olen voinut hyvin, mutta huonoja päiviä on ollut enemmän. Minulla on ollut välillä todella ahdistunut ja synkkä olo, Riikka toteaa.
Perheen tilannetta vaikeuttaa se, että Joonas opiskelee, eikä ole pystynyt pitämään kunnon isyyslomaa. Normaalisti opinnot ovat vieneet vain vähän aikaa päivästä, mutta tällä hetkellä ne vievät jopa kahdeksan tuntia päivässä. Tilanne on siis uusi.
– Pitkä jakso tuli melkein pahimpaan aikaan. Vaikka muille se on normaali tilanne, että mies on töissä, meille se on uusi. Onneksi joulukuun alussa koulupäivät taas lyhenevät, Riikka kertoo toiveikkaana.

