Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutta tietoa Valioon kohdistuneesta tietoturvahyökkäyksestä

Hyökkääjä saattoi saada haltuunsa kaikkien Valion Suomessa työskentelevien työntekijöiden ja maidonhankintaosuuskuntien työntekijöiden nimet, henkilötunnukset, palkkatiedot ja tilinumerot.
Hyökkääjä saattoi saada haltuunsa kaikkien Valion Suomessa työskentelevien työntekijöiden ja maidonhankintaosuuskuntien työntekijöiden nimet, henkilötunnukset, palkkatiedot ja tilinumerot. Lehtikuva
Julkaistu 09.01.2025 13:35

MTV UUTISET – STT

Hyökkääjä pääsi käsiksi tietoihin Valion it-palvelukumppani Vincitin kautta.

Ohjelmistoyhtiö Vincitin tietosuojavaltuutetulle tekemä ilmoitus paljastaa uutta tietoa joulukuisesta Valioon kohdistuneesta tietoturvahyökkäyksestä, jossa hyökkääjä vei tuhansien ihmisten tiedot.

Hyökkääjä pääsi käsiksi tietoihin Valion it-palvelukumppani Vincitin kautta. Vincit siis myy Valiolle it-palveluita.

STT sai Vincitin ja Valion tekemät ilmoitukset tietopyynnöllä. Vincitin ilmoituksesta käy ilmi, että Vincitin työntekijän koneelta oli vuotanut salasana työntekijän toiminnan seurauksena. Hyökkäys tapahtui 12. joulukuuta. Vincitin ilmoitus on puolestaan päivätty aatonaatolle.

Vincitin toimitusjohtaja Julius Manni kertoo STT:lle, että salasana vuosi työntekijän henkilökohtaiselta koneelta, joka ei ollut osa Vincitin hallitsemia it-ympäristöjä. 

Hänen mukaansa työntekijän toiminta oli tahatonta. Käyttäjätunnuksen ja vuotaneen salasanan kautta hyökkääjä kuitenkin pääsi sisälle yhteen Vincitin asiakkaan suljettuun verkkoon. Mannin mukaan työntekijän käyttäjätunnuksella ei ollut asiakasverkossa oikeuksia järjestelmiin, joissa käsiteltiin henkilötietoja.

– Tässä hyökkäyksessä on useampi eri porras. Yksittäisen peruskäyttäjän tunnuksilla on päästy niin sanotusti linnan muurien etupihalle, Manni sanoo.

Manni sanoo, että Vincitin työntekijä on joutunut rikollisen hyökkäyksen kohteeksi, mutta ei ota kantaa siihen, vaikuttiko työntekijän huolimattomuus asiaan tai rikkoiko työntekijä Vincitin tietoturvaan liittyviä ohjeita.

– Tässä kohtaa sekä Vincitin sisäinen tutkinta että poliisitutkinta on vielä kesken, joten en voi kommentoida tätä.

Hyökkäysyrityksiä jatkuvasti

Tietoturvahyökkäys koski kymmentä Vincitin asiakasyritystä. Muiden asiakkaiden tietoihin hyökkääjät eivät kuitenkaan Vincitin mukaan päässeet käsiksi.

Manni sanoo, että Vincitin työntekijöiden peruskoulutus ja ymmärrys tietoturva-asioista ovat erittäin vahvoja. Hän kertoo, että hyökkäysyrityksiä tapahtuu jatkuvasti, mutta muita merkittäviä onnistuneita yrityksiä Mannin toimitusjohtajakaudella syksystä 2021 lähtien ei ole ollut.

Mannin mukaan hyökkäyksen selvittäminen poliisin kanssa jatkuu. Sitä, mikä taho hyökkäyksen takana on, ei hän halua arvailla.

– Ammattirikollisista on kyse, mutta en lähde spekuloimaan, mitkä heidän taustansa tai motiivinsa ovat.

Manni ei ota tarkemmin kantaa siihen, millaisia digipalveluita Valio yhtiöltä ostaa. Suomalaisyritys Vincit toimii myös Yhdysvalloissa, Ruotsissa ja Puolassa.

Laajuus ei paljastunut heti

Valion tietosuojavaltuutetulle tekemien ilmoitusten mukaan ensimmäinen vihje hyökkäyksestä joulukuun 12. päivä myöhään illalla oli se, että tietoturva hälytti pääkäyttäjätasoisten tunnusten epäilyttävästä käytöstä. 

Valiolla alettiin tutkia tilannetta tarkemmin, ja hyökkääjän tietoliikenneyhteys saatiin katkaistua aamuyöllä.

Tuolloin kävi ilmi, että hyökkääjä oli onnistunut kryptaamaan parikymmentä palvelinta. Kryptaaminen estää hyökkäyksen kohdetta näkemästä, mitä tietoja on varastettu.

Valio teki ensimmäisen alustavan ilmoituksen tietosuojavaltuutetulle 16. joulukuuta. Useista myöhemmin tehdyistä ilmoituksista käy ilmi, että asian laajuus on paljastunut vaiheittain. 

19. joulukuuta saatiin selville, että että Valion Eläkekassan käytössä oleva verkkolevy on todennäköisesti kopioitu kokonaan ja sen tiedot on siirretty ulkomaille.

Julkisesti Valio kertoi asiasta 20. joulukuuta. Vincit ilmoitti samana päivänä tiedotteessa olleensa kyberhyökkäyksen kohteena. Yhteyttä Valion tietomurtoon ei kuitenkaan kerrottu, vaan asiasta kertoi Yle.

Aatonaattona tehdyssä ilmoituksessa Valio kertoo, että vielä julkista ilmoitusta seuraavana päivänä selvisi, että hyökkäys kohdistui luultua laajempaan joukkoon henkilötietoja.

Ilmoitusten mukaan hyökkääjä saattoi saada haltuunsa kaikkien Valion Suomessa työskentelevien työntekijöiden ja maidonhankintaosuuskuntien työntekijöiden nimet, henkilötunnukset, palkkatiedot ja tilinumerot. Tämä tarkoittaa yhteensä noin 5 000 ihmisen tietoja.

Tämän lisäksi hyökkääjä sai mahdollisesti muun muassa noin tuhannen Valion Keskinäisen Vakuutusyhtiön ja Valion Eläkekassan vakuutettujen ja etuudensaajien tiedot. 

Valio lähetti aatonaattona reilut tuhat kirjettä, joissa se ilmoitti hyökkäyksestä. 

STT sai kirjeen tietopyynnöllä tietosuojavaltuutetulta. Kirjeessä kerrotaan, että tietoja muun muassa terveydentilasta ja ansioista saattaa olla hyökkääjän hallussa. Kirjeessä neuvotaan myös harkitsemaan esimerkiksi vappaehtoista luottokieltoa ja tekemään tarvittaessa rikosilmoitus.

Valio kertoo kirjeessä tehneensä tietoturvaloukkauksesta ilmoituksen tietosuojavaltuutetulle, Traficomin kyberturvallisuuskeskukselle, Finanssivalvonnalle sekä rikosilmoituksen poliisille.

Tietoturvahyökkäysten motiivi raha

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin alaisen kyberturvallisuuskeskuksen tietoturva-asiantuntijan Olli Hönön mukaan vietyjen tietojen määrä on merkittävä.

Hönö kertoo STT:lle, että niin sanotut toimitusketjuhyökkäykset ovat melko harvinaisia.

– Yleisempää on, että hyökkäys kohdistuu suoraan sen varsinaiseen uhriin, Hönö sanoo.

Hönön mukaan Traficomille ja esimerkiksi poliisille on hyödyksi, jos ilmoitus tietomurrosta tehdään mahdollisimman nopeasti.

– Mutta voi olla todella vaikeaa arvioida, miten vakavasta tapauksesta on kyse, että missä vaiheessa ilmoitusta lähdetään tekemään esimerkiksi viranomaisille.

Hönö kertoo, että tietoturvahyökkäyksissä on yleensä motiivina tavalla tai toisella raha.

– Se, että millä tavalla se sitten konkretisoituu, että kiristetäänkö organisaatiota tai yksittäisiä henkilöitä tai kerätään maksukorttien tietoja, varmasti riippuu hyökkääjästä ja toimintatavasta.

Hönön mukaan henkilötunnusten, tilinumeroiden ja terveystietojen avulla on mahdollista yrittää tehdä erilaisia identiteettivarkauksia tai petoksia. Traficom on listannut verkkosivuilleen ohjeita identiteettivarkauksien ja tietovuotojen uhreille.

Lisää aiheesta:

Valion tietomurron uhrien määrä moninkertaistui: 70 000, jotka ovat joskus saaneet palkkaa ValioltaValion valtavan tietomurron huolestuttavin tieto paljastui vasta viikko hyökkäyksen jälkeen – näin henkilöstö suhtautuu asiaanValioon tehty laaja tietoturvahyökkäys – nimet ja henkilötunnukset rikollisilleHakkeri kaapannut Helsingin kaupungin käyttäjätunnuksia – "Erittäin poikkeuksellinen tapahtuma"Eilakaisla joutui kyberhyökkäyksen kohteeksi – henkilötietojen vuoto "ei pois suljettua"Tietomurron kohteeksi joutunut Psykoterapiakeskus Vastaamo ei kerro tietoturvansa aiemmasta tilasta: "Nyt on turvallista asioida"
ValioTietoturvaKyberturvallisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valio
  • 4.4.12:43
    Työtaistelut

    Elintarviketyöläisiltä lakkovaroitus neljään Valion tehtaaseen

  • 20.2.10:09
    Tietomurrot

    Uutta tietoa Valion tietomurrosta – näin se sai alkunsa

  • 17.2.15:27
    Tietoturva

    Valion tietomurto vauhditti vapaaehtoisten luottokieltojen määrää rajusti

  • 6.2.10:28
    Poliisi

    Mies kuoli työtapaturmassa Valion tehtaalla

  • 3.2.14:44
    Tietomurrot

    Poliisi tutkii Valion tietomurtoa