Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi-Seelanti on tiukentamassa aselakejaan – hallitus aikoo esitellä uudet lait viikon sisällä

4:05Uuden-Seelannin moskeijaiskua tutkitaan rasistisena terroritekonaVideo: Uuden-Seelannin moskeijaiskua tutkitaan rasistisena terroritekona.
Julkaistu 18.03.2019 09:11

MTV UUTISET – STT

Uuden-Seelannin hallitus on päässyt yksimielisyyteen aselakien tiukentamisesta Christchurchin moskeijaiskujen takia, kertoo maan pääministeri Jacinda Ardern. Ardern kertoi tiedotustilaisuudessa maanantaina, että hallitus aikoo julkistaa esityksensä uusiksi aselaeiksi viikon kuluessa.

Ardernin rinnalla tiedotustilaisuudessa oli varapääministeri Winston Peters, jonka puolue on aiemmin vastustanut aselakien kiristämistä.

– Todellisuus on nyt se, että viime perjantaina maailmamme muuttui ikuisesti ja lakimme tulevat muuttumaan myös, Peters sanoi.

Asianajaja: Epäilty ei vaikuta kärsivän mielenterveysongelmista

Perjantaina kahteen moskeijaan tehdyissä terrori-iskuissa kuoli 50 ihmistä ja kymmeniä haavoittui. Iskuista epäillyllä 28-vuotiaalla australialaismiehellä oli aselupa ja hän omisti ainakin viisi asetta.

Epäiltyä vastaan on nostettu murhasyyte. Asiaa käsitellään seuraavan kerran oikeudessa 5. huhtikuuta.

Mies aikoo edustaa itseään oikeudessa, ja on kieltäytynyt oikeuden hänelle määräämästä asianajajasta. Miestä syytteenluvussa edustanut asianajaja kertoi, että epäilty ei vaikuta kärsivän mielenterveysongelmista.

– Hän ilmaisi itseään rationaalisesti -- hän vaikutti ymmärtävän, mitä tapahtuu, asianajaja Richard Peters sanoi.

Turkki, Bulgaria ja Kreikka tutkivat epäillyn matkoja

Epäilty on alun perin kotoisin Australiasta, mutta viime vuodet hän on asunut Uuden-Seelannin Dunedinissa noin 350 kilometriä Chrischurchista etelään. Viranomaisten mukaan hän on vuosien varrella matkustellut laajalti.

Turkki, Bulgaria ja Kreikka ovat kertoneet tutkivansa epäillyn ampujan vierailuja kyseisissä maissa. Turkin viranomaisten mukaan epäilty oli vieraillut maassa pitkään ja useita kertoja.

Bulgarian syyttäjän mukaan miehen epäillään matkustelleen bussilla useissa Balkanin maissa, kuten Serbiassa ja Kroatiassa.

Iskun yhteydessä jättämässään viestissä epäilty kuvasi itseään, taustaansa ja näkemyksiään ennen muuta eurooppalaiseksi.

Lisää aiheesta:

Uuden-Seelannin viranomaiset joutuivat pyytämään anteeksi, kun Christchurchin terroristiepäilty sai viestinsä nettiinUuden-Seelannin moskeija-ampujalle syytteet terrorismista ja kymmenistä murhistaUuden-Seelannin moskeijaiskuista epäilty mies saa syytteen 50 murhasta – teko johti lakien tiukentamiseenPoliisi: Uuden-Seelannin epäilty ampuja olisi todennäköisesti tehnyt uuden iskun, jos häntä ei olisi pysäytettyAustralian poliisi ratsannut koteja Uuden-Seelannin terrori-iskuun liittyen – epäillyn perhe auttaa poliisiaEpäillyn moskeijaiskijän kiinniottaneet poliisit saavat kiitosta pääministeriltä: "He asettivat Uuden-Seelannin kaiken muun edelle"
Uusi-SeelantiTerrori-iskutAseetVäkivaltaiskutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Uusi-Seelanti
  • 11.9.08:43
    Ulkomaat

    Tällaisessa paikassa isä piilotteli lapsiaan vuosia Uuden-Seelannin metsissä

  • 8.9.16:14
    Kuolemantapaukset

    Äiti palasi kotimaahansa – lasten ruumiit löytyivät matkalaukuista

  • 8.9.10:47
    Ulkomaat

    Poliisi ampui isän – lapset neljä vuotta kateissa Uuden-Seelannin erämaassa

  • 4.8.10:51
    Mitä ihmettä?

    2-vuotias tyttö löydettiin matkalaukusta bussin tavaratilasta

  • 10.7.07:10
    Ilmastonmuutos

    Tutkimus: Jäätiköiden sulaminen voi laukaista rajun tulivuorenpurkausten aallon