Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan sodan päättäminen olisi parasta, mitä maailmantaloudelle voidaan tehdä, sanoo Yhdysvaltojen Yellen

All Over Press
Julkaistu 14.11.2022 06:31

MTV UUTISET - STT - AFP

Ukrainan sodan päättäminen olisi paras asia, joka maailmantaloudelle voidaan tehdä, sanoo Yhdysvaltojen valtiovarainministeri Janet Yellen. Yellenin mukaan Venäjän aloittaman sodan lopettaminen on myös moraalisesta näkökulmasta välttämätöntä.

Yellen kertoi näkemyksensä lehdistötilaisuudessa Indonesian Balilla tavattuaan Ranskan valtiovarainministerin Bruno Le Mairen G20-kokouksen alla. Tavoitteena on kasata Venäjään kohdistuvaa painetta ennen kuin kaksipäiväinen kokous tiistaina alkaa.

Korkeat polttoaineen ja ruoan hinnat ovat yksi tärkeimmistä aiheista huippukokouksessa. Järjestäjämaa Indonesia on toivonut neuvotteluja ja rauhanomaista päätöstä sodalle, mutta myös G20-maihin kuuluvien Kiinan, Etelä-Afrikan ja Intian tavoin se ei ole arvostellut Venäjää suoraan.

Lue myös: Venäjää syytetään lukemattomista sotarikoksista – MTV seuraa sotaa 

Myös Le Maire painotti, että sodan seurauksena nousseita energian hintoja ja kiihtynyttä inflaatiota on pyrittävä hillitsemään.

Lisäksi huippukokouksessa on tarkoitus keskustella viljan ja lannoitteiden Mustanmeren vientisopimuksista. Nykyinen sopimus päättyy lauantaina, eikä jatkosta ole sovittu.

9:12Talousnäkymät tällä hetkellä hyvin ristiriitaisia näkökulmasta riippuen – näin tilannetta arvioi Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju

Talousnäkymät tällä hetkellä hyvin ristiriitaisia näkökulmasta riippuen – näin tilannetta arvioi Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju lokakuussa.

Lisää aiheesta:

Davosissa puntaroitiin tietä rauhaan Ukrainassa – Venäjä ei mukanaG7-huippukokouksessa Venäjälle haetaan laajempia ja tiukempia pakotteita – Bloomberg: Zelenskyi vieraileeSuurin osa maista tuomitsee Ukrainan sodan G20-kokouksen päätöslauselmaluonnoksessa"Kuin kutsuisi tuhopolttajan palomiesten tapaamiseen" – Kanadan ministeristä Venäjän osallistuminen G20-kokoukseen on absurdiaVenäjä kovan paineen alla G20-kokouksessa – Lavrov käveli kokouksesta ulos Saksan ulkoministerin sanojen jälkeenG7-johtajien asialistalla ruokakriisi, inflaatio ja ilmastonmuutos – Zelenskyi puhuu johtajille etäyhteydellä
Ukrainan sotaYhdysvallatMaailmantalousG20-ryhmäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:09
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 12:29
    Venäjä

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 07:22
    Vladimir Putin

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta

  • Eilen16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • Eilen11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle