Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukraina hyökkäsi Venäjän ydinasetutkia vastaan – WP: USA huolestui

Venäjän puolustusministeriön julkaisema kuva ydinaseharjoituksesta toukokuulta. Kuvituskuva.
Venäjän puolustusministeriön julkaisema kuva ydinaseharjoituksesta toukokuulta. Kuvituskuva.STELLA Pictures
Julkaistu 31.05.2024 13:54
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Yhdysvallat pelkää, että Venäjä tulkitsee Ukrainan tutka-asemahyökkäykset ydinasepelotteeseensa vaikuttamiseksi.

Ukraina on tehnyt hyökkäyksiä Venäjän erittäin pitkän kantaman tutka-asemia vastaan. Niiden on tarkoitus varoittaa sekä tavanomaisista ilmaiskuista että ydinaseiden laukaisusta.

Ukrainan tutkaiskut ovat tiettävästi vaurioittaneet ainakin Lounais-Venäjällä sijaitsevan Krasnodarin tutka-asemaa. Ukraina on viime aikoina tehnyt useita hyökkäyksiä Krimistä itään sijaitsevaan Krasnodariin.

WP: Yhdysvallat huolestui

Yhdysvallat on huolestunut Ukrainan tekemistä tutkaiskuista, sanoo yhdysvaltalaisviranomainen Washington Post -lehdelle. Viranomainen antoi lausuntonsa nimettömänä.

Yhdysvaltalaisviranomaisen mukaan Venäjä ei ole käyttänyt kyseisiä tutka-asemia Ukrainan vastaisessa hyökkäyssodassaan.

– Mutta ne ovat herkkiä asemia, koska Venäjä voi katsoa, että sen strategiset pelotteet ovat kohteita, mikä voisi heikentää Venäjän kykyä ylläpitää ydinpelotetta Yhdysvaltoja vastaan, viranomainen sanoi WP:lle.

Ydinasepelote perustuu paitsi ydinaseisiin, myös siihen, että mahdollisen ydinasehyökkäyksen kohteeksi joutunut valtio pystyy havaitsemaan hyökkäyksen riittävän aikaisin. Näin hyökkäyksen kohteeksi joutunut valtio pystyisi laukaisemaan omat ydinaseensa varmistaen myös vastapuolen tuhon.

– Venäjä voi ajatella, että sen kykyä havaita ydinasehyökkäys on heikennetty. Siitä voisi tulla ongelma, yhdysvaltalaisviranomainen katsoi.

– Kaikille pitäisi olla selvää, ettei Yhdysvalloilla ole mitään aikomusta käyttää ydinaseita Venäjää vastaan, hän jatkoi.

3:51Putin kommentoi ydinaseita avaruudessa: Väittää olleen suunnitelmissa jo vuosiaNäin Putin kommentoi ydinaseita avaruudessa: Väittää olleen suunnitelmissa jo vuosia.

Ukraina on toista mieltä

Ukrainalaisviranomainen näkee asian toisin kuin yhdysvaltalaisviranomainen. 

Hänen mukaansa Venäjä on käyttänyt hyökkäysten kohteiksi päätyneitä tutka-asemia tarkkaillakseen Ukrainan armeijan toimia, erityisesti maan tekemiä ilmahyökkäyksiä.

Ukrainalaisviranomaisen mukaan iskut ovat olleet Ukrainan sotilastiedustelu GUR:n tekemiä. Hänen mukaansa iskujen tarkoitus on heikentää Venäjän kykyä seurata Ukrainan armeijan toimintaa Etelä-Ukrainassa.

Venäjän kyky havaita ilmahyökkäyksiä voi jatkossa olla entistäkin enemmän tarpeen, sillä Ukraina on viime aikoina saanut useilta sitä tukevilta valtioilta luvan käyttää niiltä saamiaan aseita myös Venäjän kansainvälisesti tunnustettujen rajojen sisällä.

Ukraina on tosin tähänkin asti tehnyt lukuisia hyökkäyksiä Venäjälle, joista edelliset viime yönä. Ukrainan kohteita ovat olleet erityisesti sotilaslentokentät, ilmatorjunta ja tutka-asemat.

Ukrainan on tulkittu pyrkivän vaikuttamaan iskuillaan erityisesti Venäjän kykyyn pommittaa Ukrainaa. Venäjän ilmasodankäynti on tehostunut kuluvan vuoden aikana huomattavasti Ukrainan kärsiessä ilmapuolustuspulasta.

Lue myös: HS: Suomen Moskovan-lähetystön edustalle avattiin propagandanäyttely Suomen väitetystä Venäjä-vastaisuudesta

Lähteet: Bidenilta lupa Ukrainalle hyökätä USA:n aseilla Venäjän puolelle Harkovan lähellä

Stoltenbergin mielestä Ukrainalta pitää poistaa rajoituksia Venäjälle iskemiseen

FT: Naton Euroopan ilmapuolustus retuperällä – vain 5 prosenttia tarvittavasta

Bild: Ukraina käytti Patriot-ohjusta Venäjällä ja sai USA:lta ja Saksalta haukut

Venäjä: Ukraina on tehnyt suuren ATACMS-ohjusiskun

Kommentti: Venäjä bluffaa, koska pelkää – Putin uhkailee nyt suoraan Euroopan pieniä maita

Lisää aiheesta:

Atacms-päätös on karu herätys Putinille – Venäjä menetti yhden tärkeimmistä aseistaanNato vastasi Putinin ydinasepäätökseenNY Times: USA:n tiedustelu pelkää Venäjän tappavaa kostoaUkraina saa lähipäivinä luvan hyökätä ATACMS-ohjuksilla Venäjälle, sanoo merkittävä yhdysvaltalaispoliitikkoUkraina paljasti, mihin se haluaa hyökätä ATACMS-ohjuksilla VenäjälläPekka Toveri kertoo, miksi Iranin isku on Putinin ilo
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen20:28
    Dronet

    Drooni leijaili ruotsalaistoimittajan pään ylle Ukrainassa kesken suoran lähetyksen

  • Eilen18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • ti21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • ti17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • ti17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"