Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työikäisten rokotukset venyvät pitkälle kesään, arvioi Hus – Uudellamaalla tartuntojen määrä edelleen erittäin korkea

Julkaistu 16.04.2021 15:05

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Koronatartunnat ovat laskeneet nopealla tahdilla Husin alueella. Ilmaantuvuusluku on kuitenkin edelleen korkea.

Husin toimitusjohtaja Juha Tuomisen arvion mukaan työikäisten rokottaminen venyy pitkälle kesään. Tuominen kertoi arviostaan tänään Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin järjestämässä tiedotustilaisuudessa.

– Näyttää siltä, että se on menossa pitkälti keskikesän seuraavalle puolelle.

Tuominen painottaa, että kyseessä on arvio, jossa on huomioitu muun muassa viime aikaiset rokotuksia koskevat takaiskut.

Tuomisen mukaan ikäjärjestyksessä rokottaminen on perusteltua. Hän painottaa kuitenkin myös nuorempien ikäluokkien rokottamisen tärkeyttä.

– Itseasiassa taudin leviämisen kannalta olisi tärkeää, että rokotuskattavuutta saataisiin siihenkin joukkioon, jotka eivät itse tästä koronasta välttämättä sairaalaan joudu, mutta jotka taudin sairastavat ja toki levittävät sitä.

Tartunnoissa nopeaa laskua

Viimeisen kolmen viikon aikana tartuntojen määrät ovat laskeneet nopealla tahdilla Husin alueella.

– Itseasiassa tartuntojen laskuvauhti oli yhtä nopeaa kuin tartuntojen nousuvauhti. Kun rajoitukset saatiin voimaan, tilanne lähti korjaantumaan.

Vaikka tilanne on parantunut nopeassa aikataulussa, viime päivinä vauhti on hidastunut. Tuominen pitää tartuntojen määrää edelleen erittäin korkeana.

– Nyt ollaan selvästi tasaantumassa tartuntojen määrän osalta. Haluan muistuttaa, että elämme korkean ilmaantuvuuden aikaa täällä Uudellamaalla.

Myös potilasmäärät ovat laskeneet: sairaalahoitoa tarvitsevien koronapotilaiden määrä on Husin vuode- ja teho-osastoilla noin 60. Potilaista noin 20 tarvitsee tehohoitoa.

– Hoitojaksot ovat hieman lyhyempiä, joka on hyvä merkki.

Eroja esimerkiksi potilaiden ikäjakaumassa viime vuoden kevääseen verrattuna ei ole havaittu.

– Toistaiseksi en kuitenkaan voi mennä sanomaan, että rokotusten vaikutus näkyisi vielä ainakaan tehohoidossa.

Lue lisää: HUS:n Mäkijärvi: Rokotusten painottamista pahimmille epidemia-alueille hidastavat valitut rokotteet ja muut ehdot

Lisää aiheesta:

Huippuasiantuntijat: Koronatartuntojen määrä on todellisuudessa viisinkertainen – epidemian huippu lähelläKoronapotilaiden jälkitaudit lisääntyneet, miehiä naisia enemmän sairaalahoidossa – "Ei tiedetä, mistä tämä johtuu"Tehohoidon tarve on kasvanut selvästi viime viikkoina, ja pahin voi olla vielä edessä – professori varoittaa: "Jos potilasmäärä merkittävästi kasvaa, niin.."Koronatartuntojen määrä kasvaa, suljetaanko yhteiskuntaa? Näin vastaa HUSin Lasse LehtonenHUSin toimitusjohtaja: Valoa näkyy jo tunnelin päässä – "Kun hieman kauemmin jaksamme pitää varotoimista huolta...."Synkkiä koronauutisia – HUS: ”Tartuntatapausten tasaantumista ei näköpiirissä, valitettavasti”
KoronavirusKoronarokotusHUSKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella