Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Twitter ryhtyi toimiin: Palvelusta poistettu jopa 70 miljoonaa käyttäjätiliä viimeisen parin kuukauden aikana

1:46Tuhannet valetilit piinaavat Twittet-vaikuttajia
Julkaistu 09.07.2018 12:06

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Twitter on poistanut viimeisen parin kuukauden aikana valetilejä alustaltaan noin miljoonan tilin päivätahtia. Luvut paljasti The Washington Post, ja niistä uutisoivat muun muassa The Verge ja Cnet.

VIDEO: Valetilit vaivasivat myös suomalaisia presidenttiahdokkaita viime vaalien aikaan. 

Twitter on alkanut toden teolla taistelemaan sen alustalla toimivia trolleja ja spämmitilejä vastaan. The Washington Postin raportin mukaan sosiaalisen median palvelu on poistanut 70 miljoonaa käyttäjätiliä viimeisen kahden kuukauden aikana.

Twitter-tilejä on poistettu kaksi kertaa enemmän touko-kesäkuussa kuin viime vuoden lokakuussa, jolloin Twitter kertoi sitoutuneensa poistamaan venäläisiä automaattisia bottitilejä.


Syksyllä paljastui, että Venäjä on pyrkinyt bottien jakaman väärän tiedon avulla vaikuttamaan Yhdysvaltain presidentinvaaleihin. Twitterissä näitä bottitilejä oli silloin noin 37 000.

Laajaa kritiikkiä seuraavat laajat toimet

Twitter on saanut laajasti kritiikkiä siitä, etteivät sen toimet haitallisten toimijoiden poistamiseksi ja valheellisen tiedon leviämisen estämiseksi ole olleet riittäviä.

Viime kuussa Twitter kertoi, että se on työskennellyt lisätäkseen turvallisuutta alustalla. Yhtiön mukaan toukokuussa sen automatisoitu järjestelmä liputti jopa 9,9 miljoonaa mahdollista valetiliä viikossa.

LUE MYÖS: Tutkimus: Nämä kolme seikkaa paljastavat venäläisen trollibotin

Samalla spämmiraporttien määrä on tippunut alustalla tuhansilla vain parissa kuukaudessa.

Laajojen toimien uskotaan vaikuttavan negatiivisesti Twitterin aktiiviseen kävijäkuntaan vuoden toisella neljänneksellä. Twitter myös myöntää, että tilien poistolla on negatiivisia vaikutuksia nyt ja tulevaisuudessa.

Lähteet: The Verge, Cnet

Lisää aiheesta:

Elon Muskin X:n haastaja hehkuttaa: Miljoona uutta käyttäjää vuorokaudessaTwitter päätti rajoittaa sitä, montako twiittiä voi lukea päivässä – suomalainen poliisiviranomainen ihmeissäänBrittilehti: Twitter poisti Vladimir Putinin ja Venäjän valtion rajoituksetMusk järjesti jälleen kyselyn – seurauksena monet suljetut tilit saavat taas tviittaillaRäjäyttivätkö botit meemiosakkeiden hintarallin? Valekäyttäjät kirjoittaneet 97 prosenttia kohutun Reddit-kanavan viesteistäFacebook poisti ennätysmäärän profiileja – miljardit valetilit yrittävät käyttää palvelua väärin
TwitterDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Twitter
  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"

  • 8.9.21:14
    Nepal

    Nuoret raivostuivat hallituksen somepäätöksestä Nepalissa, lähes 20 kuollut

  • 9.7.19:41
    Sosiaalinen media

    X:n toimitusjohtaja Linda Yaccarino on irtisanoutunut

  • 27.6.20:35
    Kuolemantuomio

    Japani teloitti maata järkyttäneen "Twitter-murhaajan"

  • 8.5.14:02
    Turkki

    Turkissa viranomaiset estivät pääsyn Erdoganin merkittävimmän haastajan X-tilille