Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Omega-3-rasvahappolisistä mahdollisesti hyötyä pikkulapsille

9:56Kolesteroli aisoihin! Äkkikuolema voi olla sepelvaltimotaudin ensimmäinen oire
Julkaistu 20.04.2018 19:30

UUTISPALVELU DUODECIM - MTV LIFESTYLE

Pikkulasten kehitystä voi mahdollisesti tukea syöttämällä heille omega-3-rasvahappovalmisteita. Varsinkin keskosena syntyneet näyttäisivät hyötyvän niistä, Journal of Nutritionissa julkaistu tutkimus osoittaa.

Katso jutun alussa olevalta videolta, miten kolesteroli pidetään kurissa.

Tutkimuksessa selvitettiin alle kaksivuotiaana annettujen omega-3-rasvahappovalmisteiden vaikutuksia lasten kognitiivisiin mielentoimintoihin ja muuhun kehitykseen. Analyysissa oli mukana kaikkiaan 38 tutkimusta, joista osassa selvitettiin myös äidin raskauden aikana käyttämien valmisteiden vaikutuksia.

Tulosten perusteella omega-3-valmisteita saaneiden lasten näkökyky kehittyi paremmin. Tämä havaittiin varsinkin keskosena syntyneillä. Raskauden aikana äidin syömät omega-3-lisät eivät vaikuttaneet näkökykyyn.

Tutkimuksessa havaittiin myös suotuisia vaikutuksia kognitiivisiin mielentoimintoihin, kuten muistiin ja päättelykykyyn, mutta älykkyystesteissä omega-3-rasvahappoja saaneet eivät pärjänneet muita paremmin. Yhteydet havaittiin verrattuna lumevalmistetta saaneisiin.

Tulokset ovat hyvin mielenkiintoisia, mutta niitä kannattaa tulkita varoen. Tutkimuksiin osallistuneet olivat pääasiassa varakkaiden maiden koulutettuja naisia, joten on mahdollista, että tuloksiin on vaikuttanut äidin ja perheen muut elintavat, elinolot ja ruokavalio. Omega-3-valmisteiden vaikutuksia tulisikin selvittää myös muissa väestöissä.

Copyright Duodecim 2017. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Tällainen ruokavalio voi hidastaa muistin heikkenemistäTutkimus: Näin syömällä saattaa säästyä AlzheimeriltaSyödäänkö teillä? Tutkimuksen mukaan yksi ruoka parantaa lapsen tarkkaavaisuutta ja tunne-elämääAuttavatko omega-3-rasvahapot kuiviin silmiin? Tutkimus selvittiTutkijat yllättyivät: Yhdellä kananmunalla päivässä suuri vaikutus lapseenMarjoista paljastui uusi terveyshyöty?
LapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 15:49
    Poliisi

    Valtion koulukotien epäillyt virkarikokset syyteharkintaan

  • 12:28
    Takaisinvedot

    Poista tämä reppu heti käytöstä!

  • 12.9.14:15
    Liikunta

    Uimakoulut täyttyivät hetkessä: Vanhempi, älä tee tätä virhettä, jos opetat itse lastasi uimaan

  • 12.9.08:25
    Sosiaalinen media

    Näetkö somessa ahdistavaa materiaalia? Näin nollaat algoritmit

  • 11.9.09:55
    Ukrainan sota

    Presidenttipari vierailee Kiovassa – Suzanne Innes-Stubb MTV:lle: Venäjän hyökkäyssota rikkoo pahoin lasten oppimista