Itävallassa poliisi otti kiinni "islamistiverkoston" jäseniksi epäiltyjä henkilöitä turvallisuusuhan vuoksi.
Turvatoimia on kiristetty jouluaattona useissa Euroopan kaupungeissa terrori-iskujen pelossa.
Itävallassa poliisi otti sunnuntaina kiinni neljä "islamistiverkoston" jäseneksi epäiltyä henkilöä kasvaneen turvallisuusuhan vuoksi, kertoi maan sisäministeriö.
Ministeriön mukaan yksi kiinni otetuista vapautettiin mutta kolme pidätettiin tutkinnallisista syistä, mutta ministeriö ei tarkentanut, millaisesta epäilystä oli kyse.
– Kyse ei ollut välittömän iskun uhasta Wienissä, ministeriön tiedottaja suostui kertomaan uutistoimisto AFP:lle.
Itävallassa poliisi on kuitenkin lisännyt turvatarkastuksia Wienissä erityisesti kirkkojen, uskonnollisten tilaisuuksien ja joulumarkkinoiden ympäristössä.
– Terroristijärjestöt ympäri Eurooppaa ovat kehottaneet seuraajiaan tekemään iskuja kristittyjen tilaisuuksiin, erityisesti joulukuun 24. päivän tienoilla, Wienin poliisi sanoi tiedotteessa.
Lue myös: Terrorismin uhka on kasvanut Euroopassa – uskaltaako jouluna matkustaa?
Kölnin tuomiokirkossa turvatarkastus
Saksalaisen Bild-lehden mukaan myös Saksassa on tehty yksi kiinniotto. Welt-lehti kertoi ARD:n tietoihin viitaten, että mies olisi ollut poliisin seurannassa jo pidemmän ajan.
Epäillyt Saksassa ja Itävallassa olivat Bild-lehden mukaan Tadzhikistanin kansalaisia, joiden epäiltiin suunnitelleen iskua Isis-äärijärjestöön liittyvän Isis-K:n nimissä. Järjestö on Isisin haara Afganistanissa.
