Tupakointi ja korkea verenpaine moninkertaistavat naisten riskin sairastua aivoverenvuotoon

tupakoivilla naisilla, joilla oli korkea verenpaine, on 20 kertaa suurempi riski sairastua vuotoon kuin tupakoimattomilla miehillä, joiden verenpaine on matala.Lehtikuva
Julkaistu 09.09.2013 11:21

Tupakointi ja korkea verenpaine lisäävät naisten riskiä sairastua vaaralliseen lukinkalvonalaiseen aivoverenvuotoon.

Helsingin yliopiston, yliopistollisen sairaalan ja THL:n tutkijoiden tekemä laaja väestöpohjainen tutkimus osoittaa, että tupakoivilla naisilla, joilla oli korkea verenpaine, on 20 kertaa suurempi riski sairastua vuotoon kuin tupakoimattomilla miehillä, joiden verenpaine on matala.

Neurokirurgi, dosentti Miikka Korja Helsingin yliopistollisesta keskussairaalasta sanoo, että tutkimuksen tulos voi vaikuttaa hoitopäätöksiin.

– Jos tupakoimattomalta mieheltä, jonka verenpaine on matala, diagnosoidaan vuotamaton aneurysma, sitä ei kenties ole aina tarpeen lähteä hoitamaan. Jos taas vuotamaton aneurysma diagnosoidaan tupakoivalta naiselta, jolla on kohonnut verenpaine, saattaa sen hoito useimmiten olla aiheellinen.

Tutkimuksessa tunnistettiin myös kolme uutta riskitekijää, joita ovat aiempi sydäninfarkti, äidillä esiintynyt aivoverenkierron häiriö sekä korkeat kolesterolitasot miehillä. Riskitekijät ovat suureksi osaksi samoja kuin muillakin sydän- ja verisuonitaudeilla.

Suomalaistutkimus julkaistaan PLoS ONE -tiedelehdessä tänään klo 24.00.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa