Kysy liikenneturvallisuudesta -sarjassamme lukijoiden kysymyksiin vastaavat liikenneturvallisuuden asiantuntijat joka perjantai. Lähetä kysymyksesi osoitteeseen autot(a)mtv.fi. Vastaajana on tällä viikolla Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen.
Kysymys: Mitkä ovat tyypillisimpiä riskitilanteita pyöräilijälle eli milloin sekä pyöräilijän että autoilijan pitäisi olla erityisen hereillä?
Vastaus: Liikenne on joukkuepeli, jossa ei pitäisi olla vastustajia. Puhaltamalla yhteen hiileen ja luopumalla tarvittaessa omista oikeuksistaan kaikki liikenteen osapuolet pystyvät parantamaan turvallisuutta.
Riittävän alhainen tilannenopeus ja huolellinen havainnointi luovat perustan turvalliselle ajamiselle. Lisäksi tienkäyttäjien tulisi tunnistaa tyypillisiä riskitilanteita sekä toistensa erityispiirteitä. Näin ikäviltä onnettomuuksilta vältyttäisiin parhaiten.
Kääntyvä auto
Kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on väistettävä edestä ja takaa lähestyvää kevyttä liikennettä. Erityisesti takaa lähestyessään kevytliikenne saattaa olla pitkän aikaa kääntymistä aikovan ajoneuvon rinnalla, katveessa. Jotta kuljettaja pystyy näkemään katveeseen, on hänen käännettävä päätään.
Useimpien paketti-, kuorma- ja linja-autojen kohdalla katveeseen näkeminen ei ole mahdollista edes päätä kääntämällä. Tällaisen ajoneuvon kuljettajalta edellytetään hyvää tilanteen ennakointia, joka sekään ei valitettavasti aina riitä. Pyöräilijät liikkuvat kaupungissa usein samalla nopeudella autojen kanssa ja saattavat lähestyä sellaisesta kulmasta, että niiden havaitseminen on hyvästä ennakoinnista huolimatta lähes mahdotonta.
Ongelmaan avuksi on kehitetty tekniikkaa, jossa ison auton kuljettajalle pystytään luomaan ohjaamossa olevaan näyttöön 360 asteen näkymä ajoneuvon ympäriltä. Valitettavasti tällaista tekniikkaa on kuitenkin käytössä vain osassa autoja.
Kävelijä ja pyöräilijä voivat oikein sijoittumalla helpottaa ison ajoneuvon kuljettajan mahdollisuuksia havaita heidät. Hyvä keino katveen hahmottamiseksi on vilkaista vierellä olevan, ison auton sivupeiliin. Jos kävelijä tai pyöräilijä näkee kuljettajan silhuetin sivupeilin kautta, on kuljettajallakin vastaavasti mahdollisuus havaita kävelijä tai pyöräilijä.





