Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Totta vai tarua: pitäisikö tietokoneen web-kamera oikeasti peittää?

Web-kameran peittäminen on pieni, halpa ja kannattava satsaus omaan turvallisuuteen.
Web-kameran peittäminen on pieni, halpa ja kannattava satsaus omaan turvallisuuteen.Shutterstock
Julkaistu 31.12.2017 16:10

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Tietokoneiden web-kamerat on pitkään esitetty turvallisuusuhkana, joiden kaappaamisen on kerrottu olevan hyvin helppoa. Hyvin useat ihmiset eivät silti peitä niitä. Pitäisikö? Yhdysvaltalainen teknologiauutissivusto Verge ottaa videollaan asiaan kantaa.

Kyberturvallisuuteen erikoistuneen Rabid7-yrityksen tutkimusjohtaja Tod Beardsley kertoo Vergelle, että silloin tällöin web-teknologiassa on bugeja, jotka mahdollistavat ulkopuolisten ihmisten pääsyn tietokoneen web-kameraan, ja sillä nauhoittamiseen.

Bugeja esiintyy asiantuntijan mukaan erityisesti Flash ja Java-ohjelmien yhteydessä. Nettisivusta ei voi mitenkään tietää etukäteen, onko se hakkeroitu.

Beardsleyn mukaan hakkeroiduilla sivuilla voidaan myös esimerkiksi pyytää oikeutta käyttää sijaintia, joka voi samalla antaa oikeuden käyttää nettikameraa. Aina edes web-kameran valo ei paljasta kuvausta.

Vaikka web-kameroiden hakkerointi on varsin harvinaista, Beardsleyn mukaan teipinpalasella kannattaa peittää tietokoneen nettikamera. Vergen mukaan myös esimerkiksi Edward Snowden, Mark Zuckerberg ja FBI:n entinen johtaja James Comey ovat teipanneet tietokoneidensa web-kamerat piiloon.


Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.

Nettikameran peittäminen ei kuitenkaan pelasta käyttäjää täysin, sillä hakkerit voivat myös päästä käsiksi älypuhelimen kameraan sekä mikrofoniin. Teipistä ei edes ole mikrofonin kohdalla apua, sillä se ei ole tarpeeksi tehokas keino estämään äänen kuulumista.

Nykyisessä maailmassa, jossa teknologiaa ja kameroita on kaikkialla, on hyvin vaikea olla jättämättä itsestään mitään jälkiä. Kuitenkin Beardsley muistuttaa, että teippi web-kameran päällä kannattaa, sillä se voi saada kiinnittämään huomiota omaan turvallisuuteen internetissä myös muuten.

Lähde: The Verge, Facebook

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Muutitko kasvosi viikinkikuvaksi Facebookissa? Ei kannataTiedätkö, onko puhelimesi Bluetooth päällä tälläkin hetkellä? Tarkista heti – ja toimi sitten näinTutkija löysi kymmenistä tuhansista valvontakameroista vian: Hakkeri voi helposti tarkkailla, mitä kotiin asennettu laite kuvaaTutkija varoittaa: Yli 120 000 nettikameraa on vaarassa tulla hakkeroiduksiKäytätkö Google Chromea? Selaimesta paljastui salakuvaamisen mentävä aukko – näin se toimiiAsiantuntija varoittaa: Julkisten Wi-Fi-verkkojen huolimaton käyttö kuin suojaamatonta seksiä
KameratTietoturvaDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kamerat
  • 16.12.202407:10
    Tiede

    Kameroiden ketju havainnoi taivaan tulia Lapissa

  • 14.04.202412:31
    Liikenne

    Näin sijoitat autokameran oikein – "Näkee usein hämmentävissä paikoissa"

  • 13.10.202318:24
    Ruoka

    Karhu tunkeutui taloon ja nappasi pakastimesta matkaeväät ennen lähtöä – "Kehtasikin"

  • 16.02.202318:26
    Poliisi

    Miksi poliisin videot näyttävät usein siltä kuin ne olisi kuvattu perunalla? Dennis Pastersteinin selittää, mistä karmea kuvanlaatu johtuu

  • 09.12.202119:01
    Puhelimet

    Kuinka paljon hyvästä puhelimesta pitää maksaa? Kuluttajan testivoittoon kova kaksikko