Vuodenvaihde on sujunut rakennuspuuhien merkeissä - toivottavasti ei samoissa merkeissä enää ensi vuodenvaihteessa. Talo on tarkoitus saada sisäänmuuttokuntoon maaliskuussa.
Vuoroon tuli märkätilojen väliseinän rakentaminen. Materiaali on ohutsaumamuurattavaa ponttiharkkoa. Tämä on erinomainen ratkaisu märkätilaan, kuten kiviaines yleensäkin.
Pystytys aloitettiin merkitsemällä linjat lattialaattaan värilangalla.Linjatolppina käytettiin sopivasti yli jääneitä kertopuisia väliseinätolppia, jotka mahdollistavat todella suorat linjat. Alimmaksi tuli bitumihuopakaistale kapillaarikatkoksi. Sen päälle muurattiin ensimmäinen varvi 85:n modulikahitiilestä muurauslaastilla - näin alku on varmasti suora. Samalla laastilla voidaan muurata vielä toinenkin varvi.
Tässä on muistettava järjestää oikea korko esimerkiksi oviaukkojen ylityspalkkeja ajatellen - yksi tämän järjestelmän hyviä puoliahan on se, että siinä saadaan ylityspalkit valmiina. Näin säästetään huomattavasti aikaa, kun työtä voidaan jatkaa suoraan jäämättä odottelemaan niiden kuivumista.
Ohutsaumalaastia levitetään joko kauhalla tai erityisellä kelkalla, jolla saadaan nopeasti ja tarkasti juuri oikean paksuiset laastimakkarat erityisesti pitkiin, suoriin seiniin. Tällöin on helppoa tehdä hommaa kahden miehen porukkana: toinen levittää laastia kelkalla, toinen tulee perässä latoen harkkoja paikalleen.





