Topi Raitasesta ikävä tieto

1.04745105 (1)
Topi Raitasta ei nähdäkään Paavo Nurmen kisoissa.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 17.06.2025 10:48
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

@eetuikola

Topi Raitanen on vetäytynyt Paavo Nurmen kisoista, vahvistaa Suomen urheiluliiton tiedottaja Tapio Nevalainen MTV Urheilulle.

Vuoden 2022 EM-mestaruuden voittaneen Raitasen piti olla mukana miesten 3 000 metrin esteissä, mutta hänen nimeään ei enää löydy lähtölistalta.

Raitanen oli valmistautunut avaamaan kautensa Turussa tiistaina käytävissä Paavo Nurmen kisoissa toivuttuaan keväällä harjoituksissa tulleesta värttinäluun murtumasta ja nivelsidevauriosta.

– Ei varmasti tule olemaan uran helpoin kisa. Mutta luotan siihen, että kyllä se vauhti sieltä pikkuhiljaa löytyy, Raitanen kertoi Urheiluliiton tiedotteessa viime viikolla.

– On ilo ja onni, että pääsen kilpailemaan Turussa, koska jouduin perumaan kauden kaksi ensimmäistä kilpailua.

Raitanen on kuitenkin sivussa myös Turun kisasta. Suomen urheiluliiton tiedottaja Tapio Nevalainen vahvisti asian MTV Urheilulle puhelimitse.

– Topi ei kisaa tänään Turussa. Nyt ei ole enempää kerrottavaa, siitä tulee tietoa myöhemmin tänään, Nevalainen kommentoi.

Miesten 3 000 metrin esteissä mukana on vain yksi suomalainen, Turun Urheiluliittoa edustava Eero Heinonen.

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu