Yksi oli Toyotan rallitallissa toisin, kun MM-kausi pyörähti liikkeelle Monte Carlossa. Jari-Matti Latvala oli Tommi Mäkisen tilalla Toyotan tallipäällikön puikoissa, kun taas puuppolalaislegenda seurasi tapahtumia sivusta – joskin näkemyksiään puhelimen välityksellä antaen.
Joulukuussa kerrottiin yllätysuutisesta, kun Latvala hyppäsi Mäkiseltä avautuneeseen Toyotan tallipäällikön pestiin. Mäkisen siirtymisestä Toyotan moottoriurheiluosaston neuvonantajaksi oli kerrottu jo aiemmin.
Mäkinen arvioi tilanteen olevan optimaalinen.
– Tehtiin aiemmin se kova työ jo ja tiimi jatkaa siitä. Pojat ovat jatkaneet entiseen malliin samalla lailla testaamista. Testit ajetaan ja valmistautuminen tehdään ihan samalla tapaa kuin se on tähänkin asti tehty. Ei siinä ole sen kummempaa eroa, Mäkinen sanoo MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Miten Toyotan uusi tallipäällikkö Jari-Matti Latvala eroaa Tommi Mäkisestä? Näin Kalle Rovanperä vastasi
Vahvat pohjat kantoivat vain reilua kuukautta Latvalan nimitystä myöhemmin. Toyota ylsi hänen tallipäällikön tulikasteessaan MM-kauden avausrallissa Monte Carlossa komeasti Sébastien Ogierin ja Elfyn Evansin ajamaan kaksoisvoittoon. täydensi upean panoksen nelossijallaan. Toyota osoitti vahvuutensa.