Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus hoitaa vuosittain satoja vahingonkorvausvaatimuksia teiden kunnon aiheuttamien vahinkojen vuoksi. Tien huono kunto ei kuitenkaan yksistään oikeuta korvaukseen.
Toimi näin:
Kirjaa ylös tarkka vahinkoaika ja -paikka sekä vahingon aiheuttaja.
Ota valokuvia tapahtumapaikasta ja auton vaurioista.
Soita vuorokauden ympäri päivystävään tienkäyttäjän linjaan: 0200 2100.
Tien huonosta kunnosta kannattaa ilmoittaa välittömästi, vaikka oma auto säästyisi vahingoilta. Huono tieosuus voidaan saada kuntoon jo ennen kuin kolhuja sattuu.
Lisätietoja Ely-keskuksen nettisivuilta.
– Noin joka neljännes hakijoista saa korvauksen. Hakemukset käsitellään saapumisjärjestyksessä ja tapauskohtaisesti, kertoo ryhmäesimies Marja-Lea Hallikainen Ely-keskuksen vahingonkorvauspuolelta.
Jos auton rengas rikkoutuu tiellä olevan kuopan vuoksi, arvioidaan tien kunnon lisäksi muun muassa tapahtuma-ajankohdan sääolosuhteita ja vuorokaudenaikaa.
– Korvausvastuu edellyttää sitä, että tienhoito on tehty virheellisesti tai huolimattomasti, Hallikainen täsmentää.
Useimmiten korvausvaatimuksen hakija on ajanut kuoppaan päällystetyllä tiellä.
– Noin 40 prosenttia hakemuksista koskettaa tiellä olleita kuoppia. Rengas- ja vannerikot ovat tavanomaisimpia vaurioita.
Lauha sää näkyy hakemuspiikkinä
Ely-keskus saa vuosittain 900-1200 vahingonkorvaushakemusta. Leuto talvi on tänä vuonna lisännyt korvaushakemusten määrän kaksinkertaiseksi.
– Vuoden 2013 tammikuussa korvaushakemuksia lähetettiin 90, tämän vuoden tammikuussa niitä lähetettiin jopa 180. Varmaan talvi on vaikuttanut oma osalta, erityisesti Etelä-Suomessa, missä on paljon liikennettä, Hallikainen pohtii.

