Ikoninen Philetta 254 -radio on saanut 60-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi nykyaikaisen seuraajan. Teknavin sisältöyhteistyökumppani Hifimaailma testasi Philips ORT7500/10 -kelloradion.
Tykkäsimme
- Tilan täyttävä äänentoisto
 - Näppärä ohjainsovellus
 - Erottuva design
 
Emme tykänneet
- Energisemmän materiaalin toisto-ongelmat
 - Hiukan heppoiset säätimet
 
Philipsin Philetta-sarjan radiot ovat eräitä äänentoiston historian tunnetuimmista laitteista. Useampikin sukupolvi on saanut nauttia päivittäiset uutisensa, puheohjelmansa ja musiikkituokionsa niiden lämpimän ja pyöreän äänen äärellä. Lisäksi ne ovat edelleen keräilijöiden suosiossa ajattoman designinsa ja laadukkaan toteutuksensa ansiosta.
60 vuotta klassisen Original Radion, Philetta 254:n julkaisun jälkeen Philips on tuonut markkinoille laitteen nykyaikaan päivitetyn kelloradioversion ORT7500/10:n.
Sen on kuitenkin aavistuksen verran hankalampaa ottaa esi-isänsä roolia kodin itseoikeutettuna musiikkikeskuksena, sillä ajan henki ja äänentoistolaitteistojen vaatimustaso ovat muuttuneet. Siitä johtuen ORT7500/10 on lakonisesti ilmaistuna periaatteessa vain hyvin yksinkertainen kelloradio-ominaisuuksilla varustettu bluetooth-kaiutin. Se onnistuu silti erottumaan edukseen ja laittamaan kampoihin kilpailijoilleen jopa nykyisillä runsaudenpulasta kärsivillä markkinoilla.
