Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tapio Suominen kärähti jälleen ratista: "Olen alkoholisti ja tarvitsen apua"

0:15Tapio Suominen kertoo Twitterissä kärähtäneensä  rattijuopumuksesta
Julkaistu 19.09.2018 09:02
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Toimittajan kuva

Heli Mettänen

heli.mettanen@mtv.fi

Suosittu urheilutoimittaja Tapio Suominen kertoo Twitterissä jääneensä jälleen kiinni rattijuopumuksesta.

Tapio Suominen kertoo Twitter-tilillään jääneensä kiinni rattijuopumuksesta. Päivityksessään Suominen pahoittelee toimintaansa.

– Mokasin taas, pahasti. Jäin eilisiltana kiinni rattijuopumuksesta. Pyydän anteeksi kaikilta, joiden mielen pahoitin. Olen alkoholisti ja tarvitsen apua. En kommentoi asiaa tätä enemmän, Suominen kirjoittaa Twitterissä.

Aiemmin tällä viikolla Suominen kirjoitti pitkän päivityksen Twitteriin tuntemuksistaan.

– Se on niin, että on keskimäärin paljon mukavampaa, voida hyvin kuin huonosti. Joo, tiedän, ei sovi liikaa hehkuttaa, koska takapakkia voi tulla. Halusin kuitenkin jakaa tunnelmani, koska pystyn taas hengittämään. Puoli vuotta meni odotellessa, Suominen kirjoitti.

Suominen on kamppaillut pitkään päihdeongelmien ja mielenterveyden häiriöiden kanssa. Joulukuun alussa Suominen kirjoitti Twitterissä viettäneensä kuukauden psykiatrisella osastolla, missä häntä hoidettiin muun muassa sähkön avulla.

Noin 30 vuotta Ylellä työskennellyt Suominen on kertonut avoimesti sairastavansa kaksisuuntaista mielialahäiriötä. Viikko sitten Suominen kertoi kamppailuistaan niin ikään Twitter-tilillään avoimesti.

– Olen kamppaillut kaksisuuntaisen mielialahäiriön kanssa viisi vuotta. Meni duuni ja parisuhde. Olen käynyt syvällä, lähes pohjalla. Nyt alkaa lopultakin tuntua siltä, että elämä voittaa, kiitos lähipiirini ja hoitohenkilökunnan. Kaiken kokemani jälkeen tunnen olevani vahvempi, Suominen kirjoitti.

Lisää aiheesta:

Tapio Suominen avoimena "hiton jyrkästä" sairaudestaan – "painimatsi" Ylen parkkihallissa johti 30-vuotisen uran päättymiseenJanus Hanski avoimena alkoholismistaan Me Naisille – heräsi ryyppyputken jälkeen, eikä muistanut kahdesta edellisestä päivästä mitäänTapio Suominen julkaisi pysäyttävän viestin: "Jäin kiinni rattijuopumuksesta"Tapio Suominen avoimena kamppailustaan sairautensa kanssa: "En haaveile kokopäiväisestä työstä enää"Me Naiset: Tapio Suominen avoimena sairaudestaan: "Luulin, että kaksisuuntainen mielialahäiriöni oli hallinnassa"Yle vahvistaa: Tapio Suominen on irtisanottu – "Päätös oli vaikea"
Tapio SuominenRattijuopumusSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Tapio Suominen
  • 31.12.202415:30
    Kuolleet

    Heidät kaikki me menetimme vuonna 2024

  • 17.09.202420:25
    Itsemurha

    Ex-vaimo Birgit kertoo riipivän rehellisesti edesmenneen Tapio Suomisen sairaudesta: "Hän koki niin ääretöntä tuskaa"

  • 15.09.202415:27
    Urheilu

    Tapio Suomisen kuolinilmoitus julkaistiin Helsingin Sanomissa

  • 25.07.202417:05
    Urheilu

    Tapio Suominen kertoi rehellisesti elämän synkistä hetkistä MTV:lle vuonna 2019: "Pikkuhiljaa asiat liukuvat huonompaan suuntaan"

  • 14.04.202314:40
    Unihäiriöt

    Hengityskatkoksia ja heräämistä öisin tukehtumisen tunteeseen – urheiluselostaja Tapio Suomisen oireille löytyi selitys