Tällaista on saattohoitokodin arki: Toteutetaan viimeisiä toiveita
Saattohoitokodissa arkiset asiat saavat suuren merkityksen. Potilaan viimeisiä toiveita toteutetaan mahdollisuuksien mukaan.
Sairaanhoitaja Eija Tuukkanen, 48, on työskennellyt saattohoitokoti Terhokodissa vuodesta 2004 lähtien. Terhokodissa kuolee vuosittain noin 330 ihmistä, keskimäärin potilas viettää Terhokodissa 12 päivää.
Tuukkanen kertoo, että hänen pisin hoitosuhteensa kesti noin kaksi vuotta ja lyhyimmät vain joitakin minuutteja. Potilaiden keski-ikä on 65-vuotta.
– Moni ajattelee, että meidän potilaamme ovat vanhoja syöpäpotilaita, mutta yhä enemmässä määrin meillä on myös potilaina nuoria aikuisia, joilla on vielä alaikäisiä lapsia, sanoo Tuukkanen.
Tuukkasen mukaan elämä saattohoitokodissa on tavallista, arkista. Arkisista asioista tulee kuitenkin saattohoitokodissa usein jotain hyvin erityistä.
– Vaatimaton saa painavan merkityksen. Arkiset asiat, jotka terveelle ihmiselle ovat itsestäänselvyyksiä, voivat olla sairaalle ihmiselle juhlaa, Tuukkanen kertoo.
– Jos vaikka potilas pääsee pitkästä aikaa kunnon saunaan, ensin löylyihin, ja sitten saa vielä valita itselleen sen sopivan saunajuoman, niin se voi olla potilaalle todella iso juttu. Tai esimerkiksi jos tupakoitseva potilas viedään ulos tupakalle sängyssään, Tuukkanen lisää.
Potilas voi haaveilla myös tietystä ruuasta. Tuukkanen kertoo, että jos potilas haluaa esimerkiksi vielä kerran syödä graavinlohta, niin potilaalle hankitaan jostain tätä lohta.
Tuukkanen kiteyttää pienten asioiden merkityksen seuraavasti:
– Jos ajatellaan, että elämä on kuin sipuli, ja vuosien mukaan siitä sipulista aina lähtee kerroksia, niin se ydin, joka lopulta paljastuu, koostuu kyllä hyvin yksinkertaisista, pienistä asioista.
Saattokodissa kuoleva saa usein rakkaat kunnolla ympärilleen, mikä ei välttämättä ole mahdollista tavallisessa sairaalassa.
– Monet potilaat ovat todella onnellisia, kun he saavat pitkästä aikaa nukkua oman puolisonsa vieressä. Puolisolle laitetaan oma peti siihen potilaan sängyn viereen.
Tuukkasen mukaan hienoa on myös se, että saattohoitkodissa potilas voi usein pitkästä aikaa viettää joulun koko perheen kanssa niin, että myös ala-ikäiset lapset saa jäädä yöksi potilaan kanssa.
Tuukkanen kertoo, että saattokodissa he toteuttavat usein myös haaveen siitä, että sänkypotilas saa vielä kerran matkustaa kotiinsa.
– Kun potilas on jo ajatellut, ettei enää koskaan pääse käymään kotona, on iso juttu, kun kuoleva pääsee vielä hyvästelemään kotipaikkansa.
Uusimmat
-
12:21
Snoop Dogg tarjoutui esiintymään Charlesin kruunajaisissa – kertoo fanittavansa brittikuninkaallisia yhden "kuningatar Lizzien" teon takia
-
11:53
Musiikin "Nobelit" jaettu, yksi voittajista Angelique Kidjo
-
11:39
Pohjois-Korean Kim kehotti kiihdyttämään ydinmateriaalin tuotantoa – seuraava ydinkoe valmisteilla?
-
11:33
Koivuallergikoille luvassa tukala toukokuu – tältä siitepölykevät näyttää
-
11:29
Sydänpysähdyksestä johtuvat kuolemat vähentyneet Tanskassa – taustalla selkeä syy
-
11:17
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
11:15
Vuoden alussa vakavasti loukkaantunut Marvel-tähti Jeremy Renner esitteli juoksumatolla nykyistä kuntoaan
-
11:14
Matias Maccellin mahti-illassa iso elementti – NHL-päävalmentaja ihailee: "Pelkästään siitä ansaitsisi palkinnon"
-
11:08
Syyttäjä: Poliisi kaasutti ja löi nyrkillä vatsaan rautoihin pantua 16-vuotiasta uutenavuotena Helsingissä – MTV:n tietojen mukaan mies työskentelee nyt lastensuojelulaitoksessa
-
11:04
Kuka vei männyn Oulangan kansallispuistosta vain kilometrejä Venäjän rajalta? Kuvat tihutyöpaikalta julki
-
10:58
Rajavartiolaki ja saamelaiskäräjälaki saavat Amnestyn vuosiraportissa kritiikkiä – näin toteutui mielipiteen- ja sananvapaus Suomessa
-
10:47
Lauri Markkasen Utah Jazzin tappioputki kääntää katseet jo kesään – seuralla pieni mahdollisuus himoittuun superlupaukseen
-
10:36
Olisiko Suomen Nato-tie tyssännyt, jos Venäjä olisi marssinut Kiovaan? "Kävi hieman mäihä"
-
10:27
Poliisin toimet selvitykseen: Virkavalta poisti mielenosoittajalta Erdogania esittäneen nuken
-
10:20
Asiantuntija väläyttää: SM-liigan huima ottelusarja ratkesi jo ennen alkamistaan – "Menisi saletisti KalPalle ilman sitä"
-
10:13
Onnettomuus Turun moottoritiellä – vain yksi kaista käytössä Helsingin päässä
-
10:09
Ennakkoäänestys päättyy tänään – löydä ehdokkaasi MTV:n vaalikoneesta
-
10:06
Asiantuntija arvioi: prinssi Harryn äkillinen visiitti Lontooseen tuli yllätyksena kuningas Charlesillekin – isä ja poika eivät todennäköisesti aio tavata
-
10:01
Ei enää kalliita latausvahinkoja? Sähköautoilijan yllätyslasku johtaa muutokseen K-Latauksen asemilla
-
09:58
Työterveyslaitos: Etätyön vaikutus elintapoihin selvitetty – "Intensiivistä ja kuormittavaa"
-
Lataa lisää