Suomen alle 16-vuotiaiden jääkiekkomaajoukkue pelaa tänään nuorten olympialaisten finaalissa. Vastaan asettuu jo alkusarjassa kertaalleen kaatunut Venäjä.
Innsbruckissa pelattu olympiaturnaus on ollut Suomelle loistava, ja joukkueen päävalmentaja Tomi Lämsä sanoo, että joukkue on nyt juuri siellä, missä sen pitääkin olla.
- Tänne kun tultiin pari viikkoa sitten, joukkueen kanssa asetettiin yhteiseksi tavoitteeksi olympiakulta, ja tänään meillä on se kulta sitten mahdollista Venäjää vastaan ottaa, Lämsä sanoo MTV3:lle.
Päivä on Suomen nuorille hieno, kuten koko turnauskin. Untuvikot Leijonat ovat saaneet kovia pelejä täysien katsomoiden edessä. Joukkue on ollut tiiviissä leirityksessä jo viime keväästä asti, ja se on yksi joukkueen vahvuuksista.
- Meillä on tasainen hyvä joukkue, ja pelaajat on äärimmäisen lahjakkaita. Ennen kaikkea he ovat osoittaneet halukkuutta oppia ja tehdä asiat sovitulla tavalla, Lämsä kertoo menestyksen aineksia.
- Se on kulminoitunut tiukoissa peleissä niin, että olemme pystyneet kääntämään ottelut voitoiksi.
Siinä missä joukkuepelaaminen on Suomen ase, on Venäjä Lämsän mukaan yksilötaidoltaan ikäluokassa maailman paras. Alkusarjassa Suomi voitti 5-2, tiivin viisikkopelin ansiosta.
- Yksilötaito on heillä aivan huikeaa, ja peli perustuu enemmän yksilöihin. Me teemme yhdessä asioita, Venäjä tekee yksilöinä, siinä on se suurin ero tähän peliin, Lämsä sanoo.
- Viisikkopeliin me uskotaan vahvasti, ja etenkin puolustussuuntaan pitää löytää se ilme, että kulmahampaat on ulkona ja jokaisesta kiekosta taistellaan loppuun asti.
Yksi Suomen aseista on myös Venäjän yksilöiden turhauttaminen ja virheistä iskeminen. Suomi ja Venäjä kohtaavat Innsbruckissa Suomen aikaa kello 14.30.

