Suomi nousi komeaan voittoon Belgiasta

Mikko Esko ja Antti Siltala
Mikko Esko ja Antti Siltala juhlivat pistettä.Str/Lehtikuva
Julkaistu 04.07.2014 22:24

Suomen lentopallomaajoukkue kaatoi Belgian erin 3-2 (19-25, 25-22, 20-25, 27-25, 15-12) Maailmanliigan ottelussa Tampereella perjantaina.

Tappiosta huolimatta myös Belgialla oli syytä juhlaan, sillä joukkue varmisti yhdellä pisteellä paikan Maailmanliigan 2-ryhmän lopputurnaukseen.

Belgia johti ottelua jo 2-1, mutta Suomi nousi rinnalle ja ohi. Erityisesti viidennessä erässä joukkue sai hengen päälle.

- Me keskityimme vain omaan peliimme ja halusimme voittaa tämän ottelun. Meillä on ollut kova kausi, mutta kaikki energia, niin henkinen kuin fyysinen, laitetaan vielä huomiseen peliin. Me haluamme sen voittaa myös meidän kotiyleisömme ja faniemme takia. Kiitos heille erinomaisesta kannustuksesta, päävalmentaja Tuomas Sammelvuo kehui suomalaisfaneja, jotka pitivät meteliä Hakametsän hallissa.

- Meillä tuli tänään kavereita hienosti vaihdosta sisään ja oli iso asia, että jaksettiin keskittyä ja pelata. Voitto on aina tärkeä.

Suomi ja Belgia kohtaavat vielä lauantaina uudelleen kello 16. MTV Sport 2 -kanava ja Katsomo näyttävät Suomen viimeisen Maailmanliigan ottelun suorana kello 15.40 alkaen.