Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi myöntää viisi miljoonaa euroa avustusjärjestöjen humanitaarisiin operaatioihin Lähi-idässä – suurin osa menee Gazan kriisiapuun

Palestiinalaisia kerääntyi hakemaan ruokaa Rafahissa, Gazassa, 19. helmikuuta.
Palestiinalaisia kerääntyi hakemaan ruokaa Rafahissa, Gazassa, 19. helmikuuta.AFP / Lehtikuva / Mohammed Abed
Julkaistu 20.02.2024 15:29(Päivitetty 20.02.2024 19:12)

MTV UUTISET – STT

Maailman ruokaohjelma sanoo keskeyttäneensä avustuskuljetukset Gazan pohjoisosaan ryöstelyn ja tulituksen takia.

Suomi tukee avustusjärjestöjen humanitaarisia operaatioita Gazassa, Länsirannalla ja Israelissa viidellä miljoonalla eurolla, kertoi ulkoministeriö tiistaina tiedotteessa. Suurin osa summasta menee Gazan kriisiapuun.

Tuki myönnetään Maailman ruokaohjelma WFP:n ja Punaisen Ristin kansainvälisen komitean ICRC:n kautta.

Summa on määrällisesti samansuuruinen kuin YK:n palestiinalaispakolaisten avustusjärjestön UNRWA:n apu, mutta ei korvaa sitä. UNRWA:n apu on keskeytetty ja odottaa selvityksiä. UNRWA-avun suhteen ei ole ministeriön mukaan tehty vielä mitään päätöksiä.

Useat maat, Suomi mukaan lukien, keskeyttivät avustuksensa, kun Israel väitti ainakin 12:n järjestön työntekijän osallistuneen hyökkäykseen Israelissa 7. lokakuuta.

– Suomen rahaa ei saa mennä Hamasille eikä muille terroristeille euroakaan. Epäilys tuensaajan työntekijöiden osallisuudesta terrori-iskuun johtaa tuen keskeytykseen. Tapaus täytyy selvittää perusteellisesti, Tavio sanoi tammikuun lopussa.

Myös muun muassa Yhdysvallat, Australia ja Kanada ovat jäädyttäneet järjestön rahoituksen.

Äärijärjestö Hamas on tyrmännyt Israelin väitteet ja vaatinut, etteivät YK ja muut kansainväliset järjestöt "anna periksi uhkailulle ja kiristykselle".

Lue myös: WFP sanoo keskeyttäneensä avustuskuljetukset Gazan pohjoisosaan ryöstelyn ja tulituksen takia

Gazan humanitaarinen kriisi pakottanut ihmisiä jauhamaan eläinten rehun jauhoiksi – "Lapseni näkevät nälkää"

YK:n turvallisuusneuvosto äänestää Gazan tulitauko-päätöslauselmasta: Mutta mitä tekee Yhdysvallat?

0:38Egypti rakentaa valtavaa betoniaitaa Gazan rajalleKatso myös: Egypti rakentaa valtavaa betoniaitaa Gazan rajalle.

Lisää aiheesta:

Yhdysvallat antaa 30 miljoonaa dollaria kiistellylle järjestölle GazassaRuotsi lakkauttaa tuen palestiinalaisten avustusjärjestö UNRWA:lleUNRWA: Israel ilmoittanut, että järjestön ruokakuljetuksia ei enää päästetä GazaanTavio: Suomen päätös keskeyttää tuki UNRWA:lle pysyy voimassaYK:n Gaza-avun koordinaattori: "Mikään toinen järjestö ei voi korvata UNRWA:ta Gazan kaistalla"YK:n palestiinalaispakolaisten avustusjärjestö järkyttyi rahoituksen jäädyttämisestä – Johtaja: "On tyrmistyttävää nähdä"
GazaIsraelin ja Hamasin sotaIsraelHumanitaariset kriisitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Gaza
  • Eilen06:01
    Palestiina

    Kysely: Palestiina-kysymykset jakavat suomalaiset

  • ke17:48
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelin armeija: Aselepo palautettu voimaan

  • ke13:30
    Norja

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • ti21:00
    Israelin ja Hamasin sota

    Netanjahu määräsi iskuja Gazaan – Hamas kiistää tulittaneensa Rafahissa

  • ma23:18
    Israelin ja Hamasin sota

    Hamas luovutti yhden kuolleen panttivangin ruumiin Israelille