Suomalaisetkin ovat tehneet viimeisiä matkoja Sveitsin eutanasiaklinikalle
Sveitsiläisen eutanasiaklinikan mukaan heillä kuolleiden joukossa on myös suomalaisia. Koska kuolinapua ei ole Suomessa laillistettu, suomalaiset sitä kaipaavat joutuvat hakemaan eutanasiaa ulkomailta.
Kuolinapu on laillistettu muun muassa Sveitsissä, Hollannissa, Belgiassa ja Luxemburgissa sekä esimerkiksi Oregonin osavaltiossa Yhdysvalloissa. Kaikissa maissa kuolinapua ei kuitenkaan anneta ulkomaalaisille.
Kuolinavun laillistamista ajavan Exitus ry:n puheenjohtajan Jaakko Ojanteen mukaan suomalaiset suuntaavat kuolinavun perässä Sveitsiin. Maassa asuu paljon muiden maiden kansalaisia, ja Zürichissa toimiva Dignitas vastaanottaa myös ulkomaalaisia potilaita.
– Tilastoja ei ole olemassa siitä, kuinka moni suomalainen sinne menee. Sen tiedän ainakin näistä ihmisistä, jotka meihin ottavat yhteyttä, että jonkin verran heitä on, Ojanne kertoo.
Dignitas ei halunnut suureen työmääräänsä vedoten vastata yksittäisiin haastattelukysymyksiin.
– Miksi Suomen hallitus ja lainsäädäntö sivuuttavat ihmisten oikeuden päättää elämänsä turvallisesti ja arvokkaasti omissa kodeissaan ja pakottavat heidät sen sijaan matkustamaan ulkomaille? klinikan edustaja Silvan Luley kuitenkin haastaa.
Dignitaksen nettisivuilla olevien tilastojen mukaan kaksi suomalaista olisi tehnyt viime vuonna avustetun itsemurhan klinikalla. Kaiken kaikkiaan klinikalla kuoli avustetusti viime vuonna 160 ihmistä.
Studio55.fi/Milja Atu
Kuva: Colourbox.com
Onko sinulla tarina kerrottavanasi?
Studio55.fi etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.
Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä tarinasi lomakkeen kautta tai sähköpostilla osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.
Uusimmat
-
16:28
Villejä brittimiehiä pyydetään pysymään poissa Amsterdamista – "Oletko tulossa Amsterdamiin vetämään huumeita?"
-
16:19
Näyttelijä Brandon Leen traagisesta kuolemasta 30 vuotta
-
16:18
Eläköitynyt amerikkalaismies vie joka päivä vettä räjähdysten keskelle Itä-Ukrainassa: "Kutsumus, josta en voinut kieltäytyä"
-
16:10
Ydinräjähteitä koskevan pykälän uudistaminen ei ole ainakaan vielä vireillä ministeriössä
-
16:09
Keskisuomalainen: 23-vuotias mies vangittu Jyväskylässä taposta epäiltynä: Uhrin ruumis löydettiin vasta pari viikkoa teon jälkeen
-
16:08
Kuvaajaa heitettiin tuolilla päähän Ruotsin EM-karsintaottelussa – vakava tilanne taltioitui tv-lähetykseen
-
16:02
Jeremy Renner ensimmäisessä haastattelussa onnettomuuden jälkeen: "Olen menettänyt paljon lihaa ja luuta"
-
15:52
Venäjä ilmoitti uudesta ulkopoliittisesta strategiasta: länsi olemassaolon uhka Venäjälle – MTV seuraa sotaa
-
15:49
Sarjajumboksi jääneen SaiPan seurajohtoon merkittävä muutos
-
15:44
EU-selvitys: Suomalaisilla ongelmia nopeusrajoituksien noudattamisessa
-
15:39
Tässä ovat uudet Selviytyjät Suomi -kilpailijat – mukana muun muassa Sonja Aiello ja Teemu Roivainen
-
15:36
Lukashenka ehdottaa aselepoa Ukrainaan, Venäjältä täystyrmäys – Valko-Venäjä väittää maahan suunniteltavan hyökkäystä
-
15:34
Pelicansin sankarilta ylistäviä sanoja ketjukavereistaan – näin kolmikko täydentää toisiaan
-
15:29
Lautailija hautautui pää edellä lumeen – paikalle osunut laskettelija onnistui kaivamaan miehen esille viime hetkillä
-
15:27
Nykyinen lainsäädäntö kieltää ydinaseiden tuonnin Suomen alueelle – voi vaatia pohdintaa lakimuutosten tarpeesta
-
15:26
KOK:n kohupäätös avasi ensimmäiset portit – venäläiset ja valkovenäläiset mukaan legendaariseen turnaukseen
-
15:24
Kerttu Niskanen voitti SM-kultaa – perheellä tuplajuhlat Inarissa
-
15:21
Linda Lampenius ja Martin-rakas naimisissa jo 15 vuotta – upeat hääkuvat julki
-
15:06
WSJ ehdottaa Venäjän Yhdysvaltain-suurlähettilään ja venäläistoimittajien karkottamista Yhdysvalloista
-
14:54
Junaliikenne poikki Tampereen ja Parkanon välillä sähköratavaurion vuoksi – korjauksen arvioidaan kestävän koko perjantai-illan
-
Lataa lisää