Suomalainen jazz menestyy maailmalla
Jazz-musiikki elää parhaillaan selkeää nousukautta. Uusia yhtyeitä on perustettu runsaasti ja suomalaiselle jazzille on entistä enemmän kysyntää myös maamme rajojen ulkopuolella.
U-Street All Stars on hyvä esimerkki suomalaisen jazzin uuden sukupolven noususta. Neljä vuotta sitten perustettu yhtye on julkaissut jo kaksi levyä, saanut runsaasti palkintoja ja kerännyt kysyntää ulkomailla asti.
- Meidän yhtyeellämme alkaa olla yhä enemmän ja enemmän ulkomailla kysyntää. Meidän levymme on otettu siellä hyvin vastaan, esimerkiksi uusin levymme on julkaistu vahvasti Keski-Euroopassa. Keikkailemme myös siellä toukokuussa meillä on Saksassa viikon mittanen kiertue, kertoo U-Street All Starsin
saksofonisti Timo Lassy.
Jazz on noussut pienen eliitin etuoikeudesta yhä monipuolisemman yleisön viihteeksi. Suomessa on entistä enemmän erilaisia jazztapahtumia ja jazzklubejakin on jo monissa kaupungeissa.
- Jazzia on saatavilla Helsingistä ihan pohjoiseen Lappiin saakka. Meillä on myös paljon jazzfestivaaleja, noin 50 ympäri maan, kertoo Suomen Jazzliiton toiminnanjohtaja Maiju Varilo,
Trio Töykeät on tehnyt uransa aikana yhteensä yli 2 000 konserttia yli 40 maassa. Kysyntä on yhä kovaa sekä kotimaassa että ulkomailla.
- Meidän näkyvin työ on ulkomailla, tosin se ei näy tänne Suomeen niin helposti, koske me emme Suomessa pidä lehdistötilaisuuksia ulkomaan konserteista. kertto Trio Töykeiden pianisti Iiro Rantala. -Käymme Keski-Euroopassa soittamassa pari kertaa kuussa jatkuvasti ja myös Aasiassa: Etelä-Koreassa ja Japanissa. Siellä meidän viimeaikaiset levyt on lähtenyt myymään ja siellä käydään joka vuosi.
Tämänvuotiset Jazzlegenda-palkinnot myönnettiin tiistaina laulaja Helena Siltalalle ja tenorisaksofonisti Antti Pirtinheimolle. Suomen Big Band yhdistys, Pop- ja jazzarkisto sekä Imatra Big Band Festival ovat palkinneet jazzin merkittäviä tekijöitä vuodesta 2001.
(MTV3)
Uusimmat
-
12:28
Lily tilasi leipuriystävältään 17 euron kakun – osoittautui täydeksi katastrofiksi: "Sitä saa, mitä tilaa"
-
12:22
Kaksi valtavaa varastoa tuhoutui aamupäivällä – toinen romahti, toinen paloi
-
12:17
Suomi siirtyy poikkeusoloihin, kolmen viikon sulkutila maaliskuussa – näin hurja rajoituspäivä on edennyt: "Nyt ei hanskat voi tippua"
-
12:17
Miesten MM-sprinttikarsinnassa kaaos – saksalaishiihtäjän aika löi ällikällä: "Jokin oli pielessä"
-
12:14
Seurataanko Liigassa NHL:n esimerkkiä? "Alkaa olla poissuljettua, että yleisölle pelattaisiin"
-
12:11
Miksi sulkutoimet otetaan käyttöön vasta nyt? Näin pääministeri Marin perusteli, miksi aiemmin ei voitu toimia: "Meillä ei tietenkään ole absoluuttista totuutta"
-
12:05
Nyt on liukasta! Jalankulkijoiden vaara-aluetta laajennettiin
-
11:55
Koronasulku sai ravintola-alan hatun kouraan – tukea vaaditaan niin työntekijöille kuin yrityksillekin: "Äärimmäisen haastava tilanne"
-
11:49
Syyte: Saksalaismies vakoili Venäjälle Saksan parlamentin tietoja
-
11:45
Ex-uutisankkuri Aino Huilaja palaa tänään tuttuun studioon, mutta ei ikävöi vanhaan työhönsä – "Olen nyt parempi ihminen"
-
11:43
Kiinan presidentti hehkuttaa "ihmettä" köyhyyden poistamisessa – "mikään muu maa ei ole kyennyt vastaavaan"
-
11:36
Skoda Fabia ei ole saanut kunnon päivitystä vuosiin, mutta nyt saa – mukana nokkela ominaisuus, joka pienentää kulutusta kovissa nopeuksissa
-
11:33
Armenian armeijan johtajalle potkut – pääministeri syyttää armeijaa vallankaappausyrityksestä
-
11:29
MM-hiihtojen välinepaine suomalaishiihtäjän pettymyksen takana – "Pyysin itse lisää"
-
11:23
Suomessa raportoitu 565 uutta koronatartuntaa: "Tilanne on heikentynyt merkittävästi"
-
11:20
Poliisiautoon törmänneelle vakavat vammat Lappeenrannassa – myös poliisit loukkaantuivat
-
11:15
Kolme suomalaismiestä MM-sprintin erävaiheeseen – norjalaistykki Johannes Hösflot Kläbolta hurja myrskyvaroitus
-
11:05
Ravintolakonserni Noho Partnersin koko 1250 työntekijän henkilöstö aiotaan lomauttaa – yt-neuvottelut voivat johtaa myös irtisanomisiin
-
10:55
Anne Kyllönen hämillään MM-karsiutumisestaan – kisajärjestäjien kova ratkaisu sai kehuja
-
10:48
Oikeusministeri Henriksson: Emme tule ottamaan käyttöön valmiuslakia, valtuuksia ei käytetä enempää kuin tarvitaan – näin hallitus aikoo toimia
-
Lataa lisää