Ottawa Senatorsin ykkössentteri Jason Spezza teki torstain ja perjantain välisenä yönä vasta kauden toisen maalinsa jääkiekon NHL-liigassa. Ottawa voitti Columbus Blue Jacketsin niukasti 2-1.
26-vuotiaan Spezzan maaliton putki kesti peräti yhdeksän ottelua. Hän on tehnyt tällä kaudella 21 ottelussa pisteet 2+12. Keskushyökkääjä on pahasti jäljessä viime kauden tehojaan. Silloin hän teki 82 runkosarjaottelussa 73 pistettä.
Spezzan maali syntyi lyöntilaukauksella ensimmäisen erän lopussa. Kristian Huselius oli vajaa minuuttia aikaisemmin vienyt Columbuksen ylivoimalla 1-0-johtoon.
Nick Foligno teki Ottawan voittomaalin, kun ottelua oli jäljellä reilut kuusi minuuttia. Foligno oli jäänyt ylivoimalla vartioimatta maalin taakse ja hän pääsi livauttamaan kiekon rystyltä häkkiin.
Hyökkääjä Jesse Winchester tuplasi kauden pistemääränsä syöttämällä molemmat Ottawan maalit.
Molempien joukkueiden maalivahdit olivat hyvin työllistettyjä. Ottawan Brian Elliott torjui 32 ja Columbuksen Steve Mason 34 laukausta.
Ottawan Jarkko Ruutu pelasi reilut 16 minuuttia ja laukoi kolmesti maalia kohti.
Columbus hävisi vieraskiertueensa viidestä ottelusta neljä.
