Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:55Korona pähkinänkuoressa – Tämä kaikki sinun täytyy tietää viruksestaKorona pähkinän kuoressa – tämä kaikki sinun täytyy tietää viruksesta
Julkaistu 12.03.2020 00:18

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan Suomi joutuu lähitulevaisuudessa epidemiatilaan maailmalla valtavalla vauhdilla leviävän koronaviruksen kanssa. Rajuihin toimenpiteisiin, kuten koulujen sulkemiseen, ei kuitenkaan katsota olevan toistaiseksi tarvetta.

Maailman terveysjärjestö WHO julisti koronaviruksen keskiviikkona pandemiaksi. Sosiaali- ja terveysministeriön kansiapäällikkö Kirsi Varhilan mukaan sosiaali- ja terveysministeriö on varautunut WHO:n eiliseen julistukseen. 

– Meillä on olemassa pandemiasuunnitelma, jota noudatamme. Olemme sitä päivittäneet ja kehottaneet sairaanhoitopiirejä ja myös kuntia päivittämään omia pandemiasuunnitelmiaan, Varhila sanoo Kymmenen uutisissa. 

Lue myös: Kaksi uutta valtakunnallista ohjeistusta annettiin tänään koronan suitsimiseksi: Epidemia-alueelta palaavat hoitajat ja lääkärit viikoksi kotiin – kouluihin ei mennä flunssaoireisena

"Silloin olemme yhtä kuin epidemian tilanteessa"

Länsinaapurissa Ruotsissa tilanne on Suomea pahempi tällä hetkellä. Keskiviikkoiltaan mennessä maassa oli raportoitu 500 koronavirustartuntaa. Tästä syystä Tukholman suuralueella ei enää testata tavallisia kansalaisia koronavirukseen viittaavista oireista huolimatta, vaan testaus keskistetään vain terveydenhuoltohenkilökuntaan.

Sosiaali- ja terveysministeriön karu arvio: Koronavirus saavuttaa epidemiatilan Suomessa lähipäivinä tai -viikkoina: "Meillä on olemassa pandemiasuunnitelma, jota noudatamme"

Varhila uskoo, ettei Suomi ole kaukana vastaavanlaisesta tilanteesta lähitulevaisuudessa. 

– Silloin olemme yhtä kuin epidemian tilanteessa, eli käytännössä jos aikaa arvioi, se on mieluimmin päiviä ja viikkoja kuin kuukausia. 

Varhila uskookin hyvin vahvasti, ettei epidemialta voida välttyä enää Suomessakaan.

– Siinä kohtaa, kun emme pysty enää niitä tartuntaketjuja jäljittämään, siirrymme tämän rajaamisen vaiheesta hallinnan vaiheeseen, eli alamme hoitaa sairaita, Varhila avaa mahdollista skenaariota. 

Lue myös: Suomessa todettu 25 uutta koronavirustartuntaa – sairastuneita nyt ainakin 65

Kouluja ei tulla toistaiseksi sulkemaan, sillä "tauti ei ole rankka" lapsille

Tanska ilmoitti keskiviikkona sulkevansa kaikki koulut koronaviruksen vuoksi. Ruotsissakin suuret kokoontumiset urheilukilpailut mukaan lukien kiellettiin toistaiseksi. 

Varhilan mukaan sosiaali- ja terveysministeriö on tehnyt Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen kanssa jatkuvaa arviota siitä, millaisiin toimiin Suomessa olisi ryhdyttävä koronaviruksen leviämisen estämiseksi. Varhilan mukaan esimerkiksi koulujen sulkeminen on raju toimenpide ottaen huomioon sen, että lapsille ja nuorille koronavirus ”ei ole tautina rankka”. 

Varhila vakuuttaa, että Suomessa koronavirukseen on suhtauduttu asiantuntijavetoisesti siten kuin infektiolääkärit ja pandemiasuunnitelma edellyttävät. 

– Itseasiassa se lähikontakti on kaikkein kriittisin kohta taudin tarttuvuuden näkökulmasta: Silloin ollaan ehkä enemmänkin niissä meidän arjen lähikontakteissa kuin välttämättä niissä isoissa tilaisuuksissa, Varhila perustelee syytä sille, miksei rajuihin toimenpiteisiin ryhdytä Suomessa – ainakaan toistaiseksi. 

Lue myös: Koronavirus sulkee kouluja myös Suomessa: Nyt Forssan keskuskoulu suljetaan altistuksen vuoksi – "Paniikkiin ei ole edelleenkään aihetta"

Lisää aiheesta:

Milloin Suomi voi tehdä "tanskat" ja luopua laajalti koronarajoituksista? Näin arvioi HUSin Asko JärvinenTuleeko koronan toinen aalto? Husin lääkärit varoittavat syksystä – näin asian näkee vastuussa oleva ministeriö"Ollaan menossa nolliin" – THL:n pääjohtajan mukaan koronavirus on henkihieverissä: epidemian ensimmäinen erä ohi jo lähiviikkoina?Näin koronatartunnat ovat lisääntyneet – katso grafiikka: Suomessa yli 100 tartuntaa, Ruotsissa 500 – "Suomi tulee perässä"Rajua kritiikkiä Suomen koronatoimien hitaudesta: "Ensin puhuttiin, että koulujen sulkemiseen oli pitkä matka, nyt koko koulu laitettiin karanteeniin" – näin STM puolustautuuSosiaali- ja terveysministeriön ylijohtaja: "Suomea ei voi vielä kutsua epidemia-alueeksi"
KoronavirusSuomiYhteiskuntaSairaudet ja tauditTartuntatauditRuotsiTanskaWHOKouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella