Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
14:44Joustavatko hoitajamitoitukset?Voisivatko hoitajamitoitukset joustaa?
Julkaistu 12.02.2019 06:17(Päivitetty 12.02.2019 14:31)

Sanna Pekkonen

sanna.pekkonen@mtv.fi

Lähihoitajien soveltuvuuskoe poistettiin käytöstä vain neljä vuotta sitten, mutta vaikutukset ovat jo näkyneet alalla osaamisen ja motivaation puutteena osalla opiskelijoista. Jatkossa sosiaali- ja terveysalalle haluavat voivat joutua osoittamaan esimerkiksi oppimiskykynsä, ennen kuin tie opintoihin aukeaa.

Opetusministeriö ilmoitti viime viikolla palauttavansa soveltuvuuskokeet sosiaali- ja terveysalan ammatilliseen koulutukseen. Vastedes opiskelija voidaan jättää valitsematta, jos hän on selkeästi soveltumaton toimimaan sosiaali- ja terveysalalla.

Pakollisten ja valtakunnallisten soveltuvuuskokeiden palauttamista on ajanut sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehy.

Tehyn koulutuspoliittinen asiantuntija Kirsi Cocon mukaan soveltuvuuskokeista luopumisen jälkeen sosiaali- ja terveysalalle on tullut henkilöitä, jotka eivät ole sopineet alalle esimerkiksi päihde- ja mielenterveysongelmien tai tuki- ja liikuntaelinsairauksien takia.

Cocon mukaan alalle on ohjautunut myös esimerkiksi henkilöitä, joilla on ollut vaikeita matemaattisia ongelmia.

– Sellainen hakija ei voi menestyä tällä alalla, koska matemaattiset taidot ovat erittäin tärkeitä potilaiden lääkehoidossa, Coco sanoo.

Tehy on saanut Cocon mukaan myös säännöllisesti palautetta, että alalla on myös henkilöitä, jotka on työvoimapoliittisista syistä ohjattu esimerkiksi lähihoitajaopintoihin eikä heillä ole välttämättä motivaatiota alan opiskeluun.

Sosiaali- ja terveysalan ammatillisen koulutuksen soveltuvuuskokeet eivät ole olleet pakollisia vuodesta 2015 lähtien. Päätös tehtiin edellisen hallituskauden lopulla opetusministeri (sd.) kaudella.

Sosiaali- ja terveysalalle koulutettiin sopimattomia ihmisiä, kun soveltuvuuskokeet poistettiin – vuosien jälkeen kokeet tuodaan takaisin, vaikka se pahentanee hoitajapulaa

Krista Kiurun

Oppimiskyky olennaista

Cocon mukaan yksi keskeinen soveltuvuuskokeissa testattava asia on oppimiskyky.

Kokeeseen voitaisiin Cocon mukaan ottaa mallia ammattikorkeakoulujen sairaanhoitajakoulutuksen uusista valtakunnallisista pääsyvaatimuksista, jotka on tarkoitus ottaa ensimmäistä kertaa käyttöön syksyllä 2019. Näissä soveltuvuuskokeissa testataan muun muassa hakijoiden päätöksenteko- ja viestintätaitoja sekä matemaattisia ja eettisiä taitoja.

– Nämä ovat varmasti keskeisiä myös ammatillisen koulutuksen puolella, Coco sanoo.

Cocon mukaan soveltuvuuskokeissa on myös perinteisesti arvioitu hakijan motivaatiota, ja hakijan täytyy ilmoittaa mahdollisista terveydellisistä sekoista, jotka voivat vaikuttaa sosiaali- ja terveysalalla työskentelyyn.

Hoitajapula voisi pahentua joillakin alueilla

Yksi kysymys on, miten soveltuvuuskokeiden palauttaminen vaikuttaisi alalle valmistuvien hoitajien määrään.

Coco uskoo, että hoitajien määrä voisi vähentyä alueilla, joilla hoitajista on jo nyt pulaa. Samaan aikaan hän kuitenkin näkee soveltuvuuskokeet myös vetovoimatekijänä.

– Kun alalle on vaikeampi päästä, on se myös halutumpi ja arvostetumpi. Eikä ratkaisu hoitajapulaan ole se, että opiskelemassa on sellaisiakin ihmisiä, joilla ei ole kykyä opiskella tai he ovat potilaille tai asiakkaille vaarallisia, Coco toteaa.

Toiveena saada kokeet jo keväälle 2020

Koulutuksen järjestäjät voivat ministeriön mukaan järjestää soveltuvuuskokeita jo tämän kevään yhteishaussa haluamallaan tavalla, mutta nyt alkaa myös valtakunnallisen soveltuvuuskokeen valmistelu.

Coco toivoo, että valtakunnalliset soveltuvuuskokeet saadaan sosiaali- ja terveysalan ammatillisiin opintoihin käyttöön viimeistään keväällä 2020.

Soveltuvuuskokeiden palauttaminen koskee kaikkia tutkintoja, joihin liittyy alaikäisen turvallisuutta, potilas- tai asiakasturvallisuutta tai liikenteen turvallisuutta koskevia vaatimuksia.

Täydennetty kello 14.31: Sosiaali- ja terveysalan ammatillisen koulutuksen soveltuvuuskokeet eivät ole olleet pakollisia vuodesta 2015 lähtien. Päätös tehtiin edellisen hallituskauden lopulla opetusministeri Krista Kiurun (sd.) kaudella.

Lisää aiheesta:

Poliisikoulun pääsykokeet ovat niin kovat, ettei riittävästi opiskelijoita ole saatu vuosiin – yksi asia yhdistää reputtajiaLähihoitajaksi voi vielä keväällä päästä ilman soveltuvuuskoetta – kaikki oppilaitokset eivät ota kokeita käyttöön Ammattikoulutuksen valuvikaa paikataan – lähihoitajiksi hakevia voidaan pian taas karsia soveltuvuustesteillä Keskustelu lähihoitajakoulutuksen ongelmista jatkuu: Heikko kielitaso aiheuttaa riskejä työssä – "Tulee virheitä, kun hoitosuunnitelmia ei osata lukea"Pahenevaan hoitajapulaan pestataan vuosi vuodelta epäpätevämpiä – osa opiskelijoista on vaaraksi potilaille: Lähihoitaja pelkää leimaantuvansa huonoksi ainekseksi, kun hoitajakouluun pääsee lähes kuka tahansaHS: Lähihoitajakouluun pääsee ihmisiä, jotka voivat olla vaaraksi hoidettavilleen – opetusministeri haluaa soveltuvuustestit takaisin
TerveydenhuoltoSosiaalipalvelutKoulutusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveydenhuolto
  • Eilen19:52
    Kuolema

    Mitä kuoleva pohtii viimeisinä hetkinään? Terhokodin johtaja kertoo

  • 27.10.20:38
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso saamastaan kritiikistä: "Jos talous olisi hoidettu asianmukaisesti"

  • 27.10.12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • 27.10.08:17
    Vanhukset

    Lääkärimaksut ajavat ihmisiä ulosottoon – yksi väestöryhmä erottuu selkeästi

  • 25.10.20:20
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"