Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Soinin neuvonantaja kiistää tietoisen yhteyden moottoripyöräjengiin

Julkaistu 15.12.2011 19:17(Päivitetty 30.12.2011 08:45)

Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin neuvonantaja kertoo, ettei tiennyt yhtiökumppaninsa yhteyksistä moottoripyöräjengi Cannonballiin.

Iltalehti kertoi tänään, että Oskari Juurikkala istui lokakuuhun asti Cannonball-ammuskelusta tuomitun Juha-Pekka Larssonin yrityksen hallituksessa.

Juurikkala kertoi tiedotteessa, että kuuli Larssonin jengiyhteyksistä ensimmäistä kertaa Iltalehdestä.

Larsson on aiemmin työskennellyt ja menestynyt mainosalalla AD:nä. Juurikkala työskenteli Larssonin firmassa vuonna 2008. Hän kertoo tutustuneensa mieheen ystävänsä kautta.

Juurikkala kertoo, ettei osallistunut yhteenkään hallituksen kokoukseen eikä ollut yhteydessä Larssoniin. Hän sai tietää tänä vuonna, että hän on paperilla hallituksen jäsenenä.

– En onnistunut saamaan yhteyttä Larssoniin. Sen seurauksena tein Patentti- ja rekisterihallitukseen ilmoituksen, etten ole hallituksen jäsen.

Iltalehden mukaan Juurikkala jätti yrityksen vain pari päivää sen jälkeen, kun ammuskeluoikeudenkäynti alkoi lokakuussa.

(MTV3 - STT)

IL: Soinin avustajalla yhteistyötä jengiampujan kanssa

IS: Soinin avustaja kuuluu Opus Deihin

Mainosalalla kohistaan huippuammattilaisen jengiyhteyksistä: Levoton sielu (25.10.)

Lisää aiheesta:

Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentistaTällaista ruokastrategiaa Suomeen suunnitellaan vuoteen 2040 asti: MTK ärähti hetiVammaisten lasten hoitoyksikkö suljettiin Vantaalla turvallisuuspuutteiden vuoksiSilmänvenytyskuva raivostutti eduskunnassa: "Etelä-Korea ja Japani ovat kyseenalaistaneet, mitä tämä suomalainen touhu on"Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtiiKelan Lasse Lehtonen sairauslomalla kesään asti – palasi Suomeen ambulanssilennolla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:05
    Poliisi

    Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentista

  • Eilen22:48
    Ruoka

    Tällaista ruokastrategiaa Suomeen suunnitellaan vuoteen 2040 asti: MTK ärähti heti

  • Eilen20:40
    Vammaiset

    Vammaisten lasten hoitoyksikkö suljettiin Vantaalla turvallisuuspuutteiden vuoksi

  • Eilen19:41
    Politiikka

    Silmänvenytyskuva raivostutti eduskunnassa: "Etelä-Korea ja Japani ovat kyseenalaistaneet, mitä tämä suomalainen touhu on"

  • Eilen18:58
    F-35

    Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtii