Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sofi Oksanen: Olen saanut elämässäni ihan tarpeeksi kirjallisuuspalkintoja

Lehtikuva
Julkaistu 02.10.2012 11:15(Päivitetty 20.11.2012 13:14)

AVAn Kirjapiirissä tavataan tiistaina 2. lokakuuta Sofi Oksanen. Odottaako kirjailija uudelle Kun kyyhkyset katosivat -teokselleen samanlaista suosiota kuin edeltävälle teokselleen?

Kirjailija Sofi Oksanen on jälleen mediapyörityksen keskellä. Uusi teos Kun kyyhkyset katosivat on tähän mennessä myyty 12 maahan. Ensimmäinen käännös on viron kielelle, joka ilmestyy marraskuussa. Vuonna 2008 ilmestynyt, Finlandia-palkittu Puhdistus sai ensi-iltansa elokuvana elokuussa. Odottaako Oksanen tuoreelle kirjalleen samanlaista menestystä kuin vuonna 2008 ilmestyneelle, Finlandia-palkinnon saaneelle Puhdistukselle, joka sai ensi-iltansa elokuvan muodossa elokuun lopulla?

– Olen saanut elämässäni ihan tarpeeksi kirjallisuuspalkintoja. Sen sijaan tärkeintä on tässä ollut itselle se, että olen kokenut kehittyneeni kirjailijana ja mennyt eteenpäin. Puhdistuksen suhteen oli jokseenkin masentavaa – vaikka tietenkin on kiva saada hyviä kritiikkejä – kun sanottiin, ettei kirjailija voi kirjoittaa tästä parempaa romaania. Se ilmestyi, kun olin 31-vuotias ja omasta mielestäni vasta kirjailijan uran alkutaipaleella. Siinä mielessä se ei hirveän ilahduttavaa tulevaisuutta ajatellen ole. Kyllä sitä kuitenkin kirjailijana haluaa itse kehittyä, jotta työ pysyisi mielekkäänä, Oksanen kertoo Erkki Tuomiojalle Kirjapiirin haastattelussa.

Kirjapiirin kulisseissa Tuomioja kuvailee suursuosiota niittävän Oksasen esiintymistä vakuuttavaksi.

– Hän on rutinoitunut esiintyjä, ja tietää mitä sanoo, Tuomioja sanoo.

KIRJAPIIRI AVAlla tiistaisin klo 19.30. Uusinnat lauantaisin 16.30.


Tykkää Kirjapiiristä Facebookissa!



AVA

Kuva: Lehtikuva

Lisää aiheesta:

Lisää vireyttä syksyyn: Helppo teko voi piristää mieltäHelsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistäSikke Sumarilta tärkeä muistutus oliiviöljyn käytöstä: "Mitä ne ihmiset luulevat?"Osaatko pestä pyykkiä? Älä tee näitä suomalaisten yleisiä pesuvirheitäSavuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhäänEnnen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:38
    Terveys ja hyvinvointi

    Lisää vireyttä syksyyn: Helppo teko voi piristää mieltä

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 09:42
    Ruoka

    Sikke Sumarilta tärkeä muistutus oliiviöljyn käytöstä: "Mitä ne ihmiset luulevat?"

  • 08:15
    Koti

    Osaatko pestä pyykkiä? Älä tee näitä suomalaisten yleisiä pesuvirheitä

  • 06:46
    Syöpä

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään