Monet SM-liigaseurat ovat tällä hetkellä taloudellisesti ahtaalla koronaviruksen aiheuttamien haasteiden vuoksi. SM-liigan toimitusjohtaja Riku Kallioniemi kertoo osapuolien tekevän jatkuvasti yhteistyötä tilanteen selvittämiseksi.
MTV Urheilu kertoi maanantaina, että useat seurat harkitsevat pelaajiensa lomauttamista koronavirustilanteen aiheuttamien taloushuoliensa hillitsemiseksi. SM-liiga tekee päivittäin kovasti töitä tilanteen helpottamisen eteen. Keskusteluja käydään niin pelaajayhdistyksen kuin seurojenkin kanssa tiiviisti.
– Kaikki haluavat löytää mahdollisimman järkevän ratkaisun, jossa kaikki tietää, että kaikki joutuvat siihen jollain tavalla osallistumaan. Olemme hyvässä keskusteluyhteydessä tuoneet pelaajayhdistykselle esiin sen, miltä tilanne näyttää, Kallioniemi kertoo MTV Urheilulle.
– On tärkeintä, että olemme tuoneet puolin ja toisin näkemyksiä ja tilannekuvia pöytään. On mahdollista, että syntyy tietty perusraami, jota jokainen työnantaja omalla tavalla soveltaa. Tärkeintä on, että keskusteluyhteys on päällä.
LUE MYÖS: Jääkiekkoilijan tulot romahtaisivat lomautuksen myötä – asiantuntija kertoo, miksi urheilija ei voi saada ansiosidonnaista korvausta
Osa seuroista on aloittanut jo yt-neuvottelut hillitäkseen koronavirusepidemian aiheuttamia taloushuolia. Lomautusten kohteeksi ovat joutuneet jo toimistotyöntekijät, mutta viimeaikaisten tapahtumien valossa pelaajatkaan eivät ole turvassa.

