Professorin ja entinen kansanedustajan Sirpa Asko-Seljavaaran (kok.) mukaan perhesurmien taustalta löytyy usein alkoholismia, johon ei ole puututtu riittävän ajoissa.
– Meidän täytyisi pystyä puuttumaan juomiseen ajoissa, Asko-Seljavaara sanoo.
Hän peräänkuuluttaa hoitopaikkojen järjestämistä alkoholisoituneille ja mielenterveysongelmista kärsiville. Esimerkiksi A-klinikoiden käyntimääriä on vähennetty jopa viidenneksellä.
– Vaikka alkoholisti haluaisi hoitoon, ei löydy paikkaa minne mennä. Tunnen paljon alkoholisteja ja tiedän, että heidän ongelmansa on se, että kun he ovat vaikeassa krapulavaiheessa, he eivät löydä hoitopaikkaa.
– Minkäänlaista pakkohoitoa tässä tuskin tarvitaan, sillä jos näille ihmisille osoitettaisiin paikka minne mennä, he vierottuisivat aika hyvin näistä ongelmistaan, Asko-Seljavaara kertoo.
Kunnat karttavat vastuutaan
Asko-Seljavaara moittii kuntia siitä, että ne tinkivät helposti päihderiippuvaisten hoitamisesta.
– Koska päihderiippuvaisten hoitaminen ei ole lakisääteinen asia, niin kuntien on helppo tinkiä siitä. Muun muassa tästä syystä kuntauudistus on äärimmäisen tärkeä. Nyt kun meillä on yli 300 kuntaa, kaikki toimivat omalla tavallaan ja säästävät niissä asioissa, jotka eivät ole lakisääteisiä, Asko-Seljavaara sanoo.
Hän uskoo, että päihderiippuvaisten hoito onnistuisi paremmin suuremmissa kuntakokonaisuuksissa, jotka vastaisivat yhdessä terveydenhuollosta ja sosiaalitoimesta.
Hoitoketjun tulisi Asko-Seljavaaran mukaan kulkea sujuvasti päihdehuollon, mielenterveyspuolen ja lastensuojelun välillä.
