Serena Williams tunnetaan pelitaitojensa lisäksi vaihtelevista ja värikkäistä asusteistaan tenniksen WTA-kiertueella. Maanantaina Williams asteli Australian avointen ensimmäisen kierroksen otteluunsa asussa, jollaista hänellä ei ole ennen nähty.
Williams eteni turnauksen toiselle kierrokselle voittamalla ylivoimaiseen tapaan Saksan Laura Siegemundin erin 6-1, 6-1. Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Williams sai vastailla kysymyksiin myös pukeutumisestaan.
Williams kertoi, että hänen yksilahkeinen mustaa ja pinkkiä sekoittava asusteensa oli kunnianosoitus takavuosien tähtijuoksijalle Florence Griffith-Joynerille.
– Sain inspiraation FloJolta, joka oli loistava yleisurheilija, upea urheilija aikana, kun olin nuori. Hänen tyylinsä ja vaihtelevien asusteidensa katseleminen oli aina hienoa, Williams sanoi Reutersin mukaan.


