Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sennin perheessä koirien määrä tuplaantuu aina joulun alla – koominen kuva saa hieraisemaan silmiä: "Joulusiivot ovat aika turhia"

Julkaistu 10.12.2020 19:01

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Kultaisennoutajan karvanlähtö on joulun alla niin runsasta, että se tekee joulusiivouksista melko turhia.

Senni Leppimäen perheen 9-vuotias kultainennoutaja Luca on rakastettu eläin. Joulun alla koirien määrä kuitenkin ”kaksinkertaistuu” eikä perhe tuosta toisesta otuksesta niin hirveästi välitä.

Leppimäki jakoi Facebookissa runsaati naurua kirvoittaneen kuvan, johon pitkäkarvaisten lemmikkien omistajien on helppo samaistua. Kuvassa Luca makaa kylpyhuoneen lattialla vieressään toinen koiraa muistuttava karvakasa.

Nopeasti katsottuna on helppo erehtyä luulemaan, että lattialla on tosiaan kaksi koiraa. Toinen on kuitenkin eloton ja koottu Lucasta lähteneistä karvoista.

Juttu jatkuu kuvan alla.

senni leppimäki luca-koira
Kuva: Senni Leppimäki.Senni Leppimäki

Karvanlähtö tekee joulusiivouksesta turhaa

Leppimäki kertoo, että Lucan runsain karvanlähtö on aina sijoittunut loppuvuoteen.

– Luca pudottaa karvaa vuoden jokaisena päivänä, mutta näin joulun alla tapahtuu aina karvanlähdön huipentuma, joka alkaa marraskuussa ja kestää aika lailla siihen jouluun, Leppimäki kertoo.

Karvanlähdöstä onkin tullut jo pakollinen osa perheen joulunodotusta.

– Tämä karvanlähdön ajankohta on näin meidän muiden mielestä vähän huono, kun joulusiivot ovat aika turhia! Toisaalta tähän on saanut tämän yhdeksän vuotta tottua ja tätä osaa jo joka vuosi odottaa.

Perhe on keksinyt, että koirankarvojen aiheuttamaa sotkua saa hieman anteeksi, kun sisustuksen muuttaa enemmän karvojen sävyiseksi. Mustiin housuihin kertynyt vaalea kerros tosin paljastaa karvaisen perheenjäsenen ominaispiirteen.

LUE MYÖS: Koira puri tulostimen väripatruunaa – tämä oli lopputulos: "Se näytti ihan smurffilta"

Luca ei karvavarjosta juuri piittaa

Facebookissa moni muukin on jakanut samanlaisia kuvia, joissa koiran vieressä on eläimen ”karvavarjo”. Jotkut ovat ehdottaneet, että irronneista haivenista voisi esimerkiksi tehdä lankaa ja lapaset.

Leppimäki kertoo, ettei ole käyttänyt koirankarvoja hyödyksi mitenkään. Jos karvoja olisi kerännyt kaikkien näiden vuosien ajan, olisi niistä saanut vaikka kokovartalovillapuvun.

Sen sijaan Leppimäki on muutaman vuoden ajan jakanut Facebookissa kuvan tuplaantuneesta Lucasta. Näky ilahduttaa ihmisiä, mutta sankari itse ei luomuksesta juuri välitä.

– Lähinnä taitaa olla iloinen, että huomio on siirtynyt hänestä pois, koska Luca inhoaa harjaamista.

Karvanlähtöä kun voi Lucan harmiksi nopeuttaa tiuhalla harjaamisella ja pesulla.

LUE MYÖS: Eläinlääkäri ajeli karvat, mutta haavaa ei ollutkaan – Taisto-koiralle syntyi huvittava kesäkampaus, kiitos lasten kaakaoiden: "Nauroimme yhdessä sille"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lisää aiheesta:

Mila trimmasi koiransa: Katso mykistävän karvainen lopputulosHeli lähti viemään roskia ja jätti Maurin hetkeksi yksin – kissan reaktiosta uutisoitiin ulkomaillakinSiilinjärveläistä Felix-kissaa sanotaan "punaiseksi paholaiseksi" – tuholaiskatti janoaa huomiota tempauksillaanSiivouskuningatar Auri, 27, nousi otsikoihin siivottuaan Tinder-deitin kotia tuntikausia – tällaisen käsittelyn toimittajan koti saiEläinlääkäri ajeli karvat, mutta haavaa ei ollutkaan – Taisto-koiralle syntyi huvittava kesäkampaus, kiitos lasten kaakaoiden: "Nauroimme yhdessä sille"Näihin kuviin voi moni koiranomistaja samaistua – mäyräkoiran talvinen lenkki päättyi surkuhupaisaan näkyyn: "Hepun mielestä syyllinen on oma emäntä"
KoiratSiivousHuumoriLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • 05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Vaimonsa ampunut mies väijyi poliisipartiota kiväärin kanssa – Hero-sankarikoira pelasti

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Aamulla rouva olisi jo kuollut – Dante-koira pelasti naapurin

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Vauva ei hengittänyt, Amy-terrieri herätti vanhemmat: Nämä 13 urotekoa palkitaan sankarikoiran tittelillä